Jak jistě víte, tak po spuštění počítače se vám zobrazí tzv. bootovací nabídka, kde máte možnost vybrat ze seznamu operačních systému ten, který chcete používat. Tato nabídka je standardně nastavena na 30 vteřin. Pokud po tuto dobu neprovedete jinou volbu, počítač automaticky spustí výchozí operační systém. Pokud si myslíte, že 30 vteřin je dlouhá doba a že vám na rozmyšlenou stačí např. pouze 10 vteřin, pak vám ukáži jak toho docílit.

    Stačí, pokud kliknete na Start, Ovládací panely  a odtud zvolíte Systém (nebo daleko jednodušeji, pomocí klávesové zkratky okna+Pause). Zde v záložkách vyberte položku Upřesnit.

Následně klikněte pod kategorií Spuštění a zotavení systému na Nastavení.

Otevře se vám okno, v němž máte možnost zvolit výchozí operační systém (ze systémů, jenž jsou v daném PC nainstalovány) a dobu, po kterou se má zobrazovat seznam operačních systémů. Po nastavení doby v sekundách odsouhlaste vaše zadání kliknutím na potvrzovací tlačítko OK a můžete zkusit restartovat počítač, zda se vám změna času úspěšně povedla.

 

PORADNA:

Dotaz 16:
(luciestehlikova@hotmail.com)

Ahoj Betko,

jak otevrit soubory s priponou .pps?Co je to za program a kde ho stahnout?Diky Lucka

Vyjádření: Soubor s příponou .pps představuje prezentaci programu Microsoft PowerPoint. Tento program je nutné zakoupit.

Dotaz 17:
(bokri@atlas.cz)

Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať, ako si môžem textové súbory typov, word, txt atd. previesť na pdf formát.
Ďakujem

Vyjádření: Neznám freewarové programy, jenž to umožňují, možná čtenáři poradí více. Nicméně pokud byste měl Adobe Acrobat (nemám namysli prohlížeč Acrobat Reader), tak ten si vytvoří v systému tiskárnu, na kterou pak daný soubor pošlete a tam vám vygeneruje soubor ve formátu PDF.

Dotaz 18:
(benny.bernard@centrum.cz)

Dobrý den,

otázka k internetu: Je prosím možné, podobně jako historii a adresy navštívených serverů, vymazat i historii zadaných klíčových slov pro vyhledávání témat na jednotlivých vyhledávačích?

Díky a zdravím,


Benny

Vyjádření: Ano, samozřejmě toto možné je. Klíčová slova se ukládají díky funkci Automatického dokončování. Pro vymazání těchto slov stačí, pokud ve spuštěném Internet Exploreru kliknete v liště na Nástroje - Možnosti Internetu a zde v záložkách na Obsah. Poté pod kategorií Osobní informace na Automatické dokončování a zde vše dokončíte kliknutím na Vymazat formuláře. Tím jste odstranil ze složky Historie všechna zadání, která jste na webových stránkách dříve použil.