Firma nabídla po 250 000 dolarech za dopadení autora viru MSBlast a původce viru SoBig. Tyto viry letos v létě způsobily chaos na světových internetových a firemních počítačových sítích prostřednictvím útoků na počítače s operačním systémem Windows od Microsoftu.

"Nejsou to jen internetové zločiny, kyberzločiny nebo virtuální zločiny. Jsou to skutečné zločiny, které poškodily hodně lidí," uvedl právní zástupce Microsotu Brad Smith. Krok Microsoftu na tiskové konferenci podpořili zástupci amerických a mezinárodních bezpečnostních institucí.

Experti na počítačovou bezpečnost uvádějí, že hon na autory virů v poslední době ustrnul a že bezprecedentní peněžní nabídka by mohla pomoci tyto snahy oživit. "Zjevně neměli moc štěstí, takže se uchylují k vypsání odměny," řekl Mikko Hypponnen z finského producenta antivirových programů F-Secure.

U viru MSBlast alias Blaster vulgo LovSan, který zahltil systémy záplavou dat a ochromil některé firemní sítě, se objevují teorie, že jej napsal mladík, který chtěl zapůsobit na slečnu jménem Sandy. Jinou záležitostí je SoBig, který má jasnou souvislost se zasilateli nevyžádané reklamní pošty, takzvaných spamů. Virus SoBig byl podle všeho vyroben ze zištných důvodů a rozšiřován organizovaně, řekl Hypponnen. To vyvolává obavy z toho, že v budoucnu se budou organizované skupiny uchylovat k této formě sabotáže.