Hlavní obsah

Digitální televizní signál mohou přijímat již téměř všichni Češi

Novinky, Miloslav Fišer

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Loni v dubnu bylo po 54 letech ukončeno analogové televizní vysílání v Praze. Stejný osud čeká v průběhu letošního a příštího roku obyvatele celé České republiky. Zemské analogové televizní vysílání alespoň jednoho ze čtyř celoplošných programů, nejčastěji ČT2, bylo již ukončeno pro více než polovinu obyvatel, digitální vysílání může naopak přijímat již téměř 95 % obyvatel.

Foto: Archiv Novinky

Antény pro příjem televizního signálu

Článek

V České republice jsou v provozu celkem čtyři multiplexy. První, veřejnoprávní, obsahující všechny programy veřejnoprávní televize i rozhlasu, již dosáhl téměř 95% pokrytí. Druhý multiplex, ve kterém jsou obě hlavní komerční televizní stanice a další programy, se blíží 65% pokrytí. Třetí multiplex se zcela novými programy dosahuje 55% pokrytí. 

„Evropskou unií stanovený termín, rok 2012, bychom měli bez problémů splnit. Digitalizace bude v České republice až na výjimky ukončena 11. 11. 2011,“ uvedl Zdeněk Duspiva, předseda Národní koordinační skupiny (NKS) pro digitalizaci v ČR.

Digitalizace z důvodu nedostatku volných kmitočtů probíhá po regionech.
předseda NKS pro digitalizaci Zdeněk Duspiva

Zemské analogové televizní vysílání již bylo ukončeno ze tří hlavních vysílačů - v Praze ze Žižkova a Cukráku a v západních Čechách v Krašově.

„Digitalizace z důvodu nedostatku volných kmitočtů probíhá po regionech. V současnosti se nám podařilo bez problémů ukončit analogové vysílání v celé Praze a velké části středních a západních Čech. V tomto roce pokračujeme jižními a severními Čechami a Brnem,“ vysvětluje Duspiva.

Lidé se nemusí přechodu na digitální vysílání obávat

Přechod na digitální televizní vysílání se netýká těch, kteří přijímají televizní signál přes kabel, satelit nebo internet, ale pouze těch, kteří přijímají zemské analogové televizní vysílání (tzn. přes anténu).

Přechod na digitální televizní vysílání je možné vyřešit buď využitím právě nabídky kabelové, satelitní nebo IPTV televize, zakoupením set-top-boxu nebo nového televizoru s vestavěným digitálním tunerem. Zapojení set-top-boxu zvládne i amatér, poradí mu případně v obchodě nebo stačí využít přibalený návod.

Druhy digitálního televizního vysílání
Pozemní digitální televize DVB-T
Zemský digitální příjem je nejlevnějším způsobem, jak se dostat k digitální televizi. Představuje také jediný nezpoplatněný příjem televize, nepočítáme-li sledování nekódovaných satelitních programů. V České republice je zemský příjem televize také zdaleka nejoblíbenějším, takže se týká největšího počtu domácností.
Satelitní příjem DVB-S
Satelitní televize má oproti rozšířenějšímu zemskému příjmu televizního signálu mnoho výhod, například v tom, že divák nemusí čekat, kdy v jeho regionu začne vysílat digitální vysílač. Na druhou stranu existuje i několik nevýhod, z nichž asi největší je fakt, že mnoho televizních programů musí svůj signál ze satelitu kódovat a bez přístupové karty se k němu divák nedostane.
Digitální kabelová televize DVB-C
Kabelovou televizi můžete přijímat buď v analogové podobě nebo digitálně. Vypínání analogových televizních vysílačů se analogové kabelové televize netýká a záleží čistě na poskytovateli kabelové televize, zda a kdy se rozhodne analogové vysílání ukončit a plně se soustředit na provozování digitální kabelové televize.
Příjem přes internet IPTV
Digitální vysílání přes pevnou linku (IPTV) skýtá všechny možnosti doplňkových služeb, s nimiž si diváci obecně spojovali digitální televizi. Je plně interaktivní, zákazník si může prostřednictvím zpětného kanálu objednávat filmy v domácí videotéce nebo konkrétní televizní přenosy sportovních zápasů. IPTV je také dostupnější než další podobná služba, kabelová televize.

Historie televizního vysílání

První pokusné televizní vysílání se v Československu uskutečnilo 23. března 1948 v Tanvaldu, kde skupina vědců Vojenského technického ústavu uskutečnila ukázku pro veřejnost. Další pokusné vysílání se pak uskutečnilo v roce 1948 v Praze.

Zkušební vysílání Československé televize pro veřejnost bylo zahájeno 1. května 1953 a další rok 25. února 1954 bylo prohlášeno za pravidelné. Televize nejprve vysílala pouze tři dny v týdnu (v létě dokonce pouze dva dny). V roce 1953 se vysílání rozšířilo na čtyři dny v týdnu a v roce 1955 na šest dní. Celotýdenního vysílání se lidé dočkali až v prosinci roku 1958.

Druhý televizní program byl v Československu spuštěn 10. května 1970. Na něm si lidé o tři roky později (9. května 1973) mohli vychutnat první barevné vysílání. První program Československé televize byl v barvách vysílán v květnu roku 1975.

Do historie televizního vysílání se jistě zapíše i právě probíhající digitalizace, která by měla být po celé České republice dokončena v roce 2012 a bude zcela ukončeno analogové televizní vysílání.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám