Z údajů společnosti vyplývá, že uživatelé mezi 14 a 19 lety rádi zkoušejí nové programy a technologie a na počítačích rádi experimentují. Přitahují je také sociální sítě jako Twitter, Facebook, MySpace a často stahují nelegální obsah.

Naopak uživatelé nad 50 let jsou opatrní, protože se bojí, že by mohli něco "rozbít". Jsou někdy k používání počítačů donuceni, protože to vyžaduje udržení jejich pracovního místa. Často také užívají online bankovnictví, které s sebou nese při nízké úrovni zabezpečení riziko finančních ztrát.

"Uživatelé podceňují organizovanost počítačových zločinců, kteří jsou dnes zaměřeni na vydělávání peněz. Neorientují se v nových metodách a jejich počítače jsou infikovány, aniž by o tom věděli," poznamenal Kalkuhl. Tím se dostávají do ohrožení jejich bankovní účty, kreditní karty a také jejich identita (e-mail, ICQ, Facebook), dodal.

Ohrožena jsou osobní i firemní data

Ohrožena podle něj bývají také jejich pracovní či soukromá data. To vytváří situaci, kdy zařízení infikovaných uživatelů mohou být zneužita například k útokům na další počítače v síti nebo rozesílání spamu.

Řešením může být prevence a vzdělávání rizikových skupin. Kalkuhl míní, že počítačová bezpečnost by měla být zavedena do školní výuky. Zvláštní kategorii, která je nejzranitelnější, totiž tvoří děti.

"Na základě statistik lze odhadnout, že jen 60 procent uživatelů počítačů má čas na vzdělávání a 40 procent z nich stále experimentuje a zkouší nové věci," uvedl Kaspersky s odkazem na společnou studii ARD/ZDF. Celkově nejméně polovina všech uživatelů patří do vysoce rizikových skupin.  

Nebezpečí číhá na internetu i na děti

Na internetu se ale nevyskytují pouze podvodníci, kteří z vás chtějí vylákat informace, nebo se dostat do vašeho počítače. Jaké nebezpečí a nástrahy číhají na děti i dospělé na internetu? To vše je k vidění ve filmu pro kampaň Seznam se bezpečně. Unikátní projekt portálu Seznam.cz a jeho partnerů je založen na skutečných událostech, o kterých oběti ve snímku otevřeně hovoří. [celá zpráva]

Video

Varovný film o nebezpečích, které číhají na děti i dospělé na internetu.

V jednotlivých příbězích jsou ukázána rizika anonymního seznamování: příběh Andrey, která byla na schůzce naslepo znásilněna; nebo příběh malé Moniky, která si dopisovala s pedofilem. Co vše se může stát, pokud děti poskytnou své nahé fotografie, jaké to je být vydírán, a že jsou i případy, které bohužel končí tragicky.

Celý film je možné shlédnout na stránkách seznamsebezpecne.cz, kde mohou lidé také nahlásit závadný obsah na internetu, nebo požádat odborníky o pomoc.

Aktuální internetové hrozby
Spamy

Jednou z nejosvědčenějších cest, jak infikovat milióny počítačů po celém světě jsou spamy s lákavými nabídkami, které často obsahují linky na zavirované webové stránky. Pomocí nich pomohu počítačoví podvodníci rozšiřovat zákeřné červy, trojské koně a jiné škodlivé kódy. Denně je rozesláno 180 miliard spamových zpráv, což tvoří okolo 90 procent veškeré e-mailové komunikace.

Spamdexing

Mnoho firem se snaží pomocí nejrůznějších klíčových slov optimalizovat své stránky tak, aby byly v internetových vyhledávačích na předních pozicích. Tuto techniku od nich odkoukali počítačoví zločinci, kteří podobným způsobem klíčují svoje zavirované podvodné stránky.

Podvodné SMS zprávy

Středem zájmu kyberzločinců se staly také chytré mobilní telefony s přístupem na internet. Podle studie společnosti Cisco bezpečnostní experti od začátku letošního roku zaznamenávají každý den dvě až tři nové kampaně, ve kterých jsou lidem s chytrými mobily odesílány podvodné SMS zprávy s odkazem na zavirovanou internetovou stránku.

Většina lidí si totiž ani neuvědomuje, že zavirován nemusí být jenom jejich počítač, ale klidně i mobilní telefon. Celosvětově je používáno 4,1 miliardy mobilních telefonů a vzhledem k tomu, že lidé často nemají nainstalován žádný antivir, jsou snadnou kořistí pro všechny útočníky.

Insideři a finanční krize

Kvůli finanční krizi přicházejí lidé po celém světě o svá pracovní místa. Propuštění lidé, kteří měli přístup k důležitým firemním datům (tzv. insideři), mohou často důvěrné informace zneužít proti svému bývalému zaměstnavateli. Případně získané informace nabídnou konkurenci, aby si zajistili nové pracovní místo.