Amálka byla nejrychlejším superpočítačem až do letošního jara, kdy Fyzikální ústav Akademie věd spustil superpočítač Altarix. Po vylepšení je však Amálka podle Jana Tomčíka ze Sprinx Systems opět nejvýkonnějším superpočítačem v České republice.

V současnosti se Amálka používá především k výzkumu planet sluneční soustavy. Jejím stěžejním projektem je nyní výzkum Merkuru. Nově by se však tento superpočítač měl zapojit i do amerického projektu Artemis, kde bude zkoumat magnetické anomálie na Měsíci.

Přestože je Amálka nejvýkonnějším superpočítačem v České republice, na světové špičky je ještě krátký. Nejvýkonnější superpočítače světa totiž dokážou nahradit až 60 tisíc domácích stolních počítačů, nebo dokonce dva milióny laptopů.

Jak pracují superpočítače

Superpočítače zabírají na rozdíl od běžných stolních počítačů celé budovy. Jsou sestaveny z tisíců procesorů a mají stejný výkon, jako stovky běžných PC. To co dokáže superpočítač spočítat za jediný den, by trvalo běžnému domácímu PC celý rok.

Superpočítač Jaguar

Nejvýkonnější superpočítače na světě zabírají klidně i celé budovy.

FOTO: Archiv

Tomu odpovídá také jejich cena. Superpočítače jsou stejně drahé jako luxusně zařízené rodinné domy. Takto výkonné stroje zkoumají lidskou DNA, dešifrují tajné informace, nebo počítají pohyb vesmíru.

Lidský mozek je výkonnější než superpočítače

Nejvýkonnější superpočítač na světě je stotisíckrát rychlejší než běžná domácí sestava. Ani tento superpočítač ale výkonem nestačí na průměrný lidský mozek. Prokázala to studie Dharmendry Modhy, šéfa výzkumného ústavu společnosti IBM.

Šéf ústavu Modha začal na výzkumu lidského mozku pracovat minulý rok, kdy získal od agentury Darpa grant v hodnotě pěti miliónů. Měl za úkol zjistit, jaké jsou techniky lidského mozku, které by bylo možné aplikovat i pro počítače.

Přečtěte si také: Microsoft představil nový operační systém Windows pro superpočítače

Aby se některý počítač vyrovnal lidskému mozku, musel by mít podle prvních výsledků výzkumu 3 581 terabajtů operační paměti a výkon 38 triliónů operací za sekundu, tedy v přepočtu 38 petaflops.

Pro porovnání - nejvýkonnější superpočítač současnosti má výkon jeden petaflops a zvládne 1 105 biliónů operací za sekundu. Peta je předponou pro milión miliard, výkon běžné stolní kalkulačky přitom představuje pouze několik jednotek či desítek flopů.