ICANN je americká nezisková organizace zodpovědná za přidělování internetových domén a adresního prostoru. Podle nového návrhu, o kterém bude ICANN rozhodovat, by se nově celá internetová adresa, tedy včetně domény, mohla psát i jinak než latinkou, tedy arabsky, korejsky, japonsky, řecky, hindsky nebo azbukou. Toto uvolnění by mohlo zpřístupnit internet více lidem na světě.

"Je to technicky největší změna od vynalezení internetu před 40 lety," řekl novinářům předseda ICANN Peter Dengate Thrush. Podle něj by ICANN měl změnu schválit v pátek, poslední den konference. Pokud bude změna odsouhlasena, mohla by ICANN začít přijímat žádosti o nové názvy domén někdy v polovině příštího roku.

Začátek internetu spadá do roku 1969, kdy se objevil jako experiment na americké univerzitě. Masivní expanze internetu mimo akademickou půdu a výzkumné instituce však začala až na počátku 90. let minulého století.

Na světě je kolem 1,6 miliardy uživatelů internetu. Více než polovina však mluví jazykem, který se píše jinak než latinkou. "Takže tato změna je velmi nutná nejen pro současnou polovinu uživatelů internetu, ale pro více než polovinu možných budoucích uživatelů internetu, který se stále šíří," dodal prezident a generální ředitel ICANN Rod Beckstrom.