Hlavní obsah

Každý den počítačoví piráti rozešlou přes 150 miliard nevyžádaných e-mailů

Novinky, Miloslav Fišer

Takzvaní spammeři rozešlou každý den po celém světě více než 150 miliard nevyžádaných e-mailů. To znamená, že na každého obyvatele Země denně připadá okolo 30 spamových zpráv. Započítáni jsou samozřejmě i lidé, kteří vůbec nemají počítač. Dokládá to zpráva o stavu spamu antivirové společnosti McAfee.

Foto: Novinky

V rozesílání spamu jsou nejaktivnější Spojené státy.

Článek

Podíl spamu se aktuálně blíží k 95 procentům všech odeslaných e-mailů. Takřka tři čtvrtiny z těchto zpráv se podle průzkumu snaží zneužít obav lidí celého světa o vlastní zdraví.

Často jsou tak rozesílány spamové zprávy týkající se prasečí chřipky nebo růstu cen léků. Většina takových e-mailů přitom obsahuje viry i jiné škodlivé kódy.

Nejlepší prevencí je obezřetnost uživatelů

"Nejlepším doporučením pro uživatele je prostě to, aby neklikali na odkazy v e-mailech, ať už tato pošta přichází z jakékoliv instituce – nebo to její odesilatel předstírá,“ řekl Adam Wosotowsky, ředitel antispamových technologií z McAfee.

Podle něj by zákazníci měli například k on-line bankovnictví přistupovat pouze přímo přes příslušný web. "Lze také doporučit omezení počtu služeb, do nichž se člověk zaregistruje, aby si o nich udržel přehled a dokázal rozlišit, jaké z přicházejících e-mailů jsou oprávněné,“ dodal.

Spam existoval dříve než internet

Dávno před zrodem internetu dnešní podoby proběhla aféra, kterou lze označit za zrod spamových zpráv. V květnu 1978 odeslal obchodník Gary Thuerk příjemcům pošty v síti Arpanet zprávu s pozvánkou na promo akci nového počítače. Nevyžádaná pošta byla vlastně prvním spamem, ačkoli tento název se začal používat až o patnáct let později.

Teprve v roce 1993 přišel administrátor sítě Usenet Joel Furr s pojmem spam – nevyžádaná pošta. Furr se inspiroval svým oblíbeným seriálem Monty Python a skečem o mase v konzervách, na kterých si skupina Vikingů pochutnávala a opěvovala ho: „Spam. Spam. Spam. Spam. Spam.“ Spam je obchodní značka konzervy s vepřovou šunkou. Název vznikl zkrácením slov sp(ice) a (h)am – koření a šunka.

Spamy spolknou víc energie než velkoměsto

Ročně přijde do e-mailových schránek 62 biliónů nevyžádaných zpráv, tzv. spamů. Rozesílání, prohlížení a mazání těchto mailů ročně stojí 33 miliard kilowatthodin energie. To je spotřeba velkoměsta s 2,4 miliónu lidí.

Palivo na výrobu této energie (ročně asi 7,5 miliónu tun benzínu) by mohlo celý rok pohánět flotilu 3,1 miliónu automobilů. Uvádí to studie, o níž informoval německý deník Die Welt. Spamy jsou největší zátěží v USA. Je to však problém, který se dá řešit, jak loni ukázalo uzavření spamovacího místa McColo – počet spamů poté klesl o 70 procent.

Podle studie by energetická a ekologická cena nevyžádaných e-mailů mohla být ještě daleko vyšší nebýt automatických filtrů, které většinu této „pošty“ zadrží. Bez nich by se totiž spotřeba energie na spamy vyšplhala až na 135 miliard kilowatthodin. To by na rok stačilo pro desetimiliónovou megapoli.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám