Na první pohled se novinka nijak neliší od běžné tužkové baterie. To ale pouze do chvíle, než z ní vyklopíte speciální kliku, pomocí které ji můžete jednoduše nabít.

Podle tvůrců stačí klikou točit pět minut, abyste baterii nabili na 45 %. Stoprocentního výkonu byste měli dosáhnout po dvaceti minutách.

Přímo pod klikou má baterie navíc šikovnou informační diodu. Pokud svítí červeně, je baterie zcela nabitá. Zelené světlo indikuje právě probíhající nabíjení.

Klika je ale vhodná spíše na dobíjení v nouzových případech, unikátní baterie je totiž možné dobíjet i přímo v síťové nabíječce.

Baterie jsou prozatím prototypem, proto není jasné, kdy se objeví v běžném prodeji. Jejich cena by se nicméně měla pohybovat okolo 250 Kč za kus, což odpovídá tužkovým bateriím, které se dobijí pomocí USB portu počítače.

Baterie se dobíjí dokonce i vzduchem
Vědci ze skotské univerzity St. Andrews vyrobili prototyp baterie, která se dobíjí za pomoci kyslíku ze vzduchu a vydrží až desetkrát déle než tradiční akumulátor. Podle britského tisku by baterie s novou technologií mohly vést k nové generaci elektrických vozů, laptopů a mobilních telefonů. [celá zpráva]