Prohlášení nezávislého Sdružení interpretů (FAC), ke kterému se hlásí například i Tom Jones nebo Robbie Williams, reaguje na návrh zákona, který by umožňoval omezit nebo odpojit internetové připojení lidem, kteří opakovaně stahují hudbu na nelegálních serverech.

Podle FAC by omezením internetu mohli umělci přijít o jeden z důležitých nástrojů propagace, který pomáhá obzvláště začínajícím umělcům bez smlouvy s velkou vydavatelskou společností.

Sdružení odmítá praktiky nelegálního sdílení hudby a označuje internetové stránky, které na něm vydělávají, za "prohnané lumpy", kteří si zaslouží být potrestáni. Podle něj by ale měla především nastat změna ve způsobu, jakým hudební průmysl vyplácí umělce. Posluchači by se také měli naučit umělce za jejich hudbu finančně ocenit.

Krádež ale není žádné lidské právo.zpěvačka Lilly Allenová

Allenová, se kterou souhlasí například i anglický zpěvák James Blunt, uvedla, že prohlášení umělců z FAC "jednoduše nedává smysl". "Podle FAC je návrh nového zákona útokem na lidská práva. Krádež ale není žádné lidské právo," rozčilovala se mladá zpěvačka. "Smyslem zákona je identifikovat ty, kteří nelegálně stahují hudbu, a požádat je, aby toho nechali, nebo jim v tom zamezit. V tom skutečně nevidím žádné omezení lidských práv," dodala Allenová.

Allenová navíc ve čtvrtek oznámila, že už se nehodlá hudební kariéře dále věnovat, a proto není její postoj "jen nějakou samolibou křížovou výpravou". Čeští diváci budou mít možnost vidět Allenovou naživo 30. října v pražském klubu Sasazu.

Někteří umělci se v poslední době uchýlili k živému vystupování, aby jim nahradilo ušlé zisky. Koncertování ale není možnost pro všechny, jak namítá člen legendárních ABBA Björn Ulvaeus. "Pokazuje to na ignoranci některých lidí, kteří si myslí, že tvůrci písní jsou vždy také jejich interprety. Tak tomu ve valné většině případů není," uvedl Ulvaeus, který je jedním ze zastánců potírání internetového pirátství.