Hlavní obsah

Počítačoví podvodníci začali organizovat útoky s vánoční tématikou

Přestože do Vánoc zbývá ještě několik měsíců, již v srpnu se na internetu objevil první útok nevyžádané pošty s vánoční tématikou. Uvedla to antivirová společnost Symantec s tím, že i v srpnu tvořil spam přes 90 procent veškeré elektronické korespondence.

Foto: Novinky

V rozesílání spamu jsou nejaktivnější Spojené státy.

Článek

Počítačoví zločinci v srpnu rovněž zneužili uplynutí 200 dní od uvedení do funkce amerického prezidenta Barracka Obamy a jeho administrativy a začali lidem nabízet levné léky. Jiný spam zase lákal na profesionální spolupráci s nadnárodními společnostmi, kdy člověku stačí pracovat jen hodinu denně v pohodlí domova, a pak v klidu zaplatí všechny své účty.

V rozesílání spamu jsou nejaktivnější Spojené státy, odkud pochází čtvrtina veškeré světové produkce nevyžádané pošty, konkrétně to je 23 procent. Počet phishingových útoků, které slouží například k získání dat k bankovním účtům, v srpnu klesl o 45 procent po dramatickém více než polovičním červencovém nárůstu. Třetina všech stránek s phishingem byla umístěna v USA.

Spam existoval dříve než internet

Dávno před zrodem internetu dnešní podoby proběhla aféra, kterou lze označit za zrod spamových zpráv. V květnu 1978 odeslal obchodník Gary Thuerk příjemcům pošty v síti Arpanet zprávu s pozvánkou na promo akci nového počítače. Nevyžádaná pošta byla vlastně prvním spamem, ačkoli tento název se začal používat až o patnáct let později.

Teprve v roce 1993 přišel administrátor sítě Usenet Joel Furr s pojmem spam – nevyžádaná pošta. Furr se inspiroval svým oblíbeným seriálem Monty Python a skečem o mase v konzervách, na kterých si skupina Vikingů pochutnávala a opěvala ho: „Spam. Spam. Spam. Spam. Spam.“ Spam je obchodní značka konzervy s vepřovou šunkou. Název vznikl zkrácením slov sp(ice) a (h)am – koření a šunka.

Spamy spolknou víc energie než velkoměsto

Ročně přijde do e-mailových schránek 62 biliónů nevyžádaných zpráv, tzv. spamů. Rozesílání, prohlížení a mazání těchto mailů ročně stojí 33 miliard kilowatthodin energie. To je spotřeba velkoměsta s 2,4 miliónu lidí.

Palivo na výrobu této energie (ročně asi 7,5 miliónu tun benzínu) by mohlo celý rok pohánět flotilu 3,1 miliónu automobilů. Uvádí to studie, o níž informoval německý deník Die Welt. Spamy jsou největší zátěží v USA. Je to však problém, který se dá řešit, jak loni ukázalo uzavření spamovacího místa McColo – počet spamů poté klesl o 70 procent.

Podle studie by energetická a ekologická cena nevyžádaných e-mailů mohla být ještě daleko vyšší nebýt automatických filtrů, které většinu této „pošty“ zadrží. Bez nich by se totiž spotřeba energie na spamy vyšplhala až na 135 miliard kilowatthodin. To by na rok stačilo pro desetimiliónovou megapoli.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám