GLX (Gravity Neo Luxor)

Je potěšující, že se s hrami z české produkce setkáváme v Hrej a neplať docela často. A ještě více potěšující je ten fakt, že ne vždy se jedná o čistě amatérské projekty, ale sem tam vykoukne kousek, který je tak profesionální, jak jen mu to nekomerčnost freewarové scény dovoluje.

To je i případ GLX, remaku podobných her ještě z dob osmibitů. Základem všeho budiž opět malá kosmická raketka, s níž nemáte za úkol vystřílet vše, co se vám připlete do cesty, ale posbírat všechny knížky a bezpečně se dostat na konec úrovně. Ono slůvko bezpečně je zde obzvláště důležité, neboť všudypřítomná gravitace vás neustále stahuje k zemi a po pár nárazech následuje konec a nutnost hrát od začátku.

Z toho důvodu je raketka vybavena tryskovým motorem (aktivace šipkou nahoru), možností zatáčení (vlevo a vpravo) a kanónem (Ctrl), jímž si může prostřílet cestu okolní horninou.

Celkově lze poznatky o hře GLX shrnout takto: poněkud méně originální námět ve slušivém hávu, s výborným hudebním doprovodem skupiny Selfish (kterýžto ale zapříčinil poněkud objemnější instalační soubor). Obtížnost vyšší, ale ne nepřekonatelně. Konečná volba ale závisí na vás.

DOWNLOAD, homepage, 56.6 MB, 8/10

Pest-A-Zoid

A abych pro tento týden uspokojil i akcechtivé čtenáře, přináším jednu hvězdou střílečku, která se však ve hvězdách neodehrává. Všechny lité boje jsou totiž umístěny přímo na vaší zahradu.

To je asi vše, co bych o hře mohl říci - není zkrátka ničím zajímavá a výjimečná, je tady totiž jen do počtu. Je to smutné, ale je to tak.

DOWNLOAD, homepage, 1.8 MB, 3/10

MiniGames

Odvážím se tvrdit, že něco podobného jsme ještě v Hrej a neplať neměli: balíček dvanácti malých her, který rozhodně přispěje ke zlepšení nálady a podle mého by se měl stát takovou "krabičkou poslední záchrany" v každém počítači pro případ, že i Solitare přestane bavit.

Většina her je opravdu velmi malých a nenáročných, některé z nich běží dokonce v MS-DOSu (!), přesto však nejsou s jejich spouštění problémy ani v poslední verzi Windows. Náplň je pak velmi rozmanitá: od hádání čísel, přes různé logické rychlíky, až po variace na Pac-Mana nebo generátor legračních výroků. Nejvíce mě ovšem dostala hra s názvem Clutter, kde si v ASCII režimu hrajete s počítačem na babu.

Jak jsem již řekl v úvodu, tato kompilace by neměla chybět v žádném počítači a i když vás možná nezaujme okamžitě, mohou nastat chvíle, kdy se k ní docela rádi uchýlíte.

DOWNLOAD, homepage, 1 MB, 9/10

 

Nejasnosti ohledně stahování, instalace nebo hraní her? Čtěte tento článek.