Nové internetové stránky Torrage.com jsou obdobou slavného serveru Pirate Bay, pomocí něhož uživatelé stahují milióny nelegálních dat. V případě Pirate Bay samotný server neobsahuje žádná data s ochrannými právy, ale pouze odkazuje na to, kde uživatelé mohou nelegální soubory najít.

Přestože server Pirate Bay žádné nelegální soubory neobsahoval, soudce rozhodl o vině jeho čtyř zakladatelů a odsoudil je k ročnímu odnětí svobody a pokutě 30 miliónů švédských korun (72 miliónů Kč), jako odškodnění filmovým, hudebním a softwarovým společnostem. 

Nový server nahrává počítačovým pirátům

Případné problémy s justicí by měl počítačovým pirátům podle magazínu TorrentFreak vyřešit právě nový server Torrage.com. Na něm mohou lidé ukládat libovolná data, ať už fotky z letní dovolené, nebo nelegální data. Samotná data si z webu ale stáhnete pouze v případě, že znáte přesný název torrentu.

Název torrentu přitom není stejný jako název souboru, ale vychází z takzvaného hashe souboru. „Pokud si tedy například budete chtít stáhnout volně dostupné DVD s linuxovou distribucí Slackware 12.2, bude název souboru 640FE84C613C17F663551D218689A64E8AEBEABE.torrent,“ píše se na stránkách Torrage.com.

Piráty nemůže policie prakticky vyhledat

Díky tomu se soubor na webu prakticky nedá vyhledat a je potřeba mít jeho přesný název. Ten si mohou jednoduše lidé vyměňovat například pomocí nejrůznějších internetových fór. Podobným způsobem funguje také česká warezová scéna, která je již dlouhou dobu trnem v oku filmových i hudebních studií a softwarových firem. 

Při nahrávání souboru si přitom server neukládá unikátní IP adresu, kterou má každý uživatel internetu. To by mělo policii a ochráncům autorských práv prakticky znemožnit zjistit, kdo na internet soubor nahrál.  

Provozovatelé nového serveru navíc sami nevědí, co lidé na internet ukládají - a zda jsou jejich data legální či nikoliv. A tak při případných soudních sporech nemohou nést zodpovědnost za to, že na serveru byla uložena data chráněná autorským zákonem.