Nejprve ale trochu technologie - jak taková disketa funguje? Disketa pracuje na podobném ba stejném principu jako audio kazeta, a to principu magnetickém. Pod ochranným krytem se skrývá plastické kolečko, které je pokryto magnetickou vrstvou, jejíž částice se v soustředných kruzích magnetizují. Při přepisování či vymazání dojde pouze k jiné orientaci těchto částic.

Dnešní, již běžné 3,5", diskety jsou často prodávány naformátované, ale i přesto je dobré proces formátování znát. Můžete s ním třeba i rychle disketu smazat. Funkci formátování naleznete, pokud se proklikáte, na známe okno Tento počítač. Připomínám, v systémové liště klikněte na Start a zvolte Tento počítač.

Pod kategorií Zařízení s vyměnitelným úložištěm je zobrazena vaše disketová mechanika, nejčastěji s přiděleným písmenem A:. Pokud na její ikonu kliknete pravým tlačítkem myši a vyberete Naformátovat..., zobrazí se vám následující okno:

A zde pokud chcete, aby vaše disketa nesla nějaké označení, napíšete název do Jmenovka svazku. Pokud chcete, aby systém pouze z diskety odebral rychle data, ale nekontroloval chybné sektory, zatrhněte  Rychlé formátování (tato volba je doporučována jen tehdy, pokud jste již disketu dříve formátovali a jste si jisti, že neobsahuje chyby). Pro systémovou disketu MS-DOSu stačí zatrhnout Vytvořit spouštěcí disketu MS-DOS. Pokud je vše nastaveno a disketa je v disketové mechanice, tak odsouhlaste vaše volby kliknutím na Spustit.

Můžete se dostat i do situace, že místo abyste disketu chtěli smazat, potřebujete pro kamaráda vytvořit její kopii. Je více možností, jak to udělat, ale nejjednodušší je použít funkci Kopírovat disketu. Tu naleznete pokud opět klinete myší na ikonu disketové mechaniky v okně Tento počítač pravým tlačítkem a z otevřeného menu vyberete Kopírovat disketu...

Poté vložíte do disketové mechaniky zdrojovou disketu, kterou chcete kopírovat  a stisknete Spustit. Systém začne načítat data z této diskety a až tuto operaci dokončí, vyzve vás, abyste vložili cílovou disketu, kam chcete data nakopírovat. Odsouhlasíte kliknutím na OK. Po dokončení máte vytvořenou kopii diskety.

PORADNA:

Připomínám, své dotazy do poradny můžete zasílat na mou e-mailovou adresu mar.betka@wo.cz, kde do předmětu uvedete PORADNA.

Dotaz 4:

Přeji dobrý den,
měla bych jeden dotaz do Vaší poradny.
Používám Win XP Home - jsem s ním velmi spokojena, až na dvě věci.
na ploše pod ikonou Start, kde jsou umístěni zástupci, se mi neustále tito schovávají pod šipky, až po najetí na ně a počkání se za několik sekund sloupec se zástupci rozvine celý. Nechá se toto někde zrušit?
Občas se mi stává při vypínání počítače, že napíše hlášku o vypínání programu DEVLDR, většinou se mu však tento program vypnout nepodaří a já to musím stornovat - pak se teprve vypne. Kde je chyba?

Předem moc děkuji za zodpovězení
Zdraví
Martina Drsová
MF.design@seznam.cz

Vyjádření: Ano, samozřejmě se toto nastavit dá. Klikněte levým tlačítkem myši na StartOvládací panely a zde vyberte položku Hlavní panel a nabídka Start. Zde přepněte na Nabídka Start a zvolte Vlastní... a poté přepněte na Upřesnit. V tomto menu můžete nastavit nabídku Start dle vašich představ. K vašemu druhému problému: Domnívám se, že toto není problém Windows, ale klasická chyba ovladačů od zvukové karty Live!. Doporučuji změnit ovladače a problém to vyřeší.

Doraz 5:

Dobrý den,

Chtěl bych se zeptat na jednu věc. Docela mi vadí, když při práci s CD mi pokaždé (měním CD v mechanice docela často) nabíhá okno s hláškou "CD obsahuje soubory toho a toho obsahu Win WP s nimi má udělat následující..." (pozn. Tohle asi není přesná citace :-). Při plném CD se soubory různého druhu to počítači trvá docela dlouho, než to přečte a vyplivne a mě to brzdí v práci. Nepřišel jsem na to, jestli se to dá někde zakázat. Můžete mi poradit?

Díky.

Přeji hezký den,

Pavel Pecina

P.S. Občas se na tom okně s hláškou objeví dole zaškrtávací možnost "vždy provést tuto akci". I když dám v rolovacím menu "neprovádět tuto akci" a dole zaškrtnu, aby to tak udělal pokaždé, stejně mi při vložení dalšího CD udělá to samé.

Vyjádření: Udělá to to samé, protože jste vložil CD s jiným obsahem (např. na některém CD jsou obrázky, jiné je prázdné, jiné smíšené a jiné třeba hudební). Doporučuji v okně Tento počítač zvolit pravým tlačítkem myši u dané CD mechaniky Vlastnosti a zde přepnout na Přehrát automaticky. V tomto menu zvolte, co chcete s danými typy CD provádět.

Dotaz 6:

Dobrý den!Ráda využiju Vaší rady. Na našem počítači doma máme nainstalovaný WINDOWS 98 a zároveň i WINDOWS XP. Je to proto, že některé hry jdou hrát pouze ve WIN 98. Před měsícem jsme si nechali připojit internet. Firma nám ho nainstalovala bez problémů na oba operační systémy. Nejsme jediní, kteří mají dva. Bohužel se nám stalo, že internet nyní funguje pouze na WIN 98. Volali jsme do té firmy a oni nám řekli, že to se občas stává, že se tím počítač brání před viry. Jiní naši známí mají také dva operační systémy a internet lze spustit na obou. Moc tomu nerozumím. Nevím, jak docílit, aby internet fungoval na obou. WIN 98 spouštíme jen na některé hry, takže nás docela otravuje pořád počítač restartovat. Je chyba u nás nebo ze strany firmy, od které máme připojený internet? Co máme dělat, aby to fungovalo jako dřív? Děkuji. Němečková

Vyjádření: Domnívám se, že se jedná o neschopnost firmy nastavit připojení k internetu.