"Hlavním cílem České pirátské strany je již od začátku především zavedení nové problematiky do české politiky. Předčasných voleb se proto chce Česká pirátská strana účastnit mimo jakoukoliv koalici, aby ukázala, jaký je zájem voličů o její nosné téma,“ vysvětlil záměry strany její zakladatel Jiří Kadeřávek s tím, že nyní probíhají jednání s dalšími politickými stranami.

"Jednání se Stranou zelených ještě neproběhlo, ale již od začátku jsme její představitele upozorňovali, že volební koalici neplánujeme. Proto nás zaskočilo prohlášení Ondřeje Lišky ohledně společné kandidátky,“ řekl Novinkám mluvčí ČPS Ondřej Profant.

"Je sice pravda, že některé části programu Strany zelených jsou nám blízké, ale týká se to spíše okrajových témat a domníváme se, že koalice s jakoukoliv stranou by nám v těchto volbách mohla pouze uškodit,“ dodal.

Piráti mají podle průzkumu podporu lidu

V nedávno zveřejněném průzkumu agentury Network Media Service vyšlo najevo, že 40 procent internetové populace v České republice stahuje z internetu především hudbu a filmy, mezi lidmi do 30 let je to dokonce více než 60 procent. Většina respondentů nesouhlasí s tvrdými postihy za porušování autorských právních norem. Podporu České pirátské straně vyjádřilo přes 50 procent účastníků výzkumu.

Myšlenka založit v Česku pirátskou stranu vznikla v polovině dubna v reakci na rozsudek švédského soudu, který odsoudil provozovatele internetového portálu The Pirate Bay. Nová česká strana plně kopíruje ideový program švédské Pirátské strany, která vznikla v roce 2006, kdy začalo stíhání Pirate Bay. Švédským pirátům se v eurovolbách navíc podařilo získat díky 7,13 procenta hlasů převážně od mladých lidí europoslanecké křeslo. [celá zpráva]