Přístup na titulní stránky, na nichž se stopka objeví, se postihovat nebude. Pokračování v prohlížení i po varovné značce ale bude trestné.

Kriminální úřad bude weby, na kterých je možné vidět sexuální zneužívání dětí, vyhledávat. Bude je moci nechat vymazat ze sítě. Pokud se to nepodaří, zanese je na seznam. Tuto černou listinu předá internetovým podnikatelům a bude ji aktualizovat. Provozovatelé budou muset závadný obsah blokovat.

Norma si vysloužila kritiku internetové komunity

Před Spolkovou radou schválil kontroverzní normu Spolkový sněm. Zvedli pro ni ruku poslanci velké vládní koalice. Tento právní akt si ale vysloužil ostrou kritiku internetové komunity. Její zástupci se nejčastěji obávali případné cenzury.

Petici s požadavkem na změnu návrhu normy podepsalo do poloviny června na 130 tisíc lidí. Jiným se právní úprava naopak zdála bezzubá. Pro zdatnější počítačové uživatele podle nich není velký problém internetovou "závoru" obejít.

Zkušenosti z jiných zemí nicméně ukazují, že automatickým přesměrováním na stránku s výstrahou se denně zabrání tisícovkám připojení na stránky s dětskou pornografií. Například v Norsku je to podle údajů německého ministerstva hospodářství 15  000 a v Dánsku dokonce 50 000 neuskutečněných přístupů. 

Internet je pro děti o letních prázdninách mnohem nebezpečnější

Letní prázdniny jsou tady a děti mají daleko více volného času, než je tomu během školního roku. Chvíle odpočinku většina z nich tráví na internetu. Ale tento delší čas strávený v on-line prostoru může vést k velikým problémům, pokud rodiče dětem nevysvětlí, jak se mají na internetu chovat.

„Dnešní mladiství se díky novým technologiím a možnostem rychle stávají pokročilými a vynalézavými webovými uživateli, kteří jsou si vědomi i určitých nebezpečí. I přesto, že se nám podařilo zvýšit povědomí o možných nebezpečích a situace je lepší než ve zbytku Evropy, 20 % mladistvých a dokonce 50 % rodičů si možná rizika stále neuvědomuje,“ uvedl Pavel Vichtera, koordinátor Národního centra bezpečnějšího internetu a projektu Saferinternet.cz. [celá zpráva]