Napster ode dneška funguje zatím jako testovací verze a plně k dispozici bude 29. října. Zájemci o hudbu ale musejí počítat s tím, že za jednu skladbu zaplatí 99 centů (zhruba 28 korun), a za celé album 9,95 USD (asi 280 korun).

Napster je do začátku vybaven více než půl milionem skladeb od všech významných nahrávacích společností a vedle jednorázových poplatků za skladby či celá alba nabízí i předplatné. Poplatky se příliš neliší od jiných služeb, které stahování hudebních souborů z internetu s větším či menším úspěchem také nabízejí.

Napster je považován za průkopníka ve svém oboru a v dobách největší slávy se k jeho serverům připojovaly miliony lidí z celého světa. Vše ale ukončil hněv nahrávacích firem, kterým už bez toho prudce klesaly tržby za prodej hudebních nosičů. Vše pak velmi rychle skončilo žalobami a ukončením služby.

Distribuce hudby po internetu zřejmě bude velmi lukrativní, o čemž svědčí i to, že Napster kdysi nahrávacím firmám nabídl celou miliardu dolarů za stažení všech žalob. Dnes má ale Napster jiné majitele a vzhledem k tomu, že bude vybírat poplatky, neměly by mu další žaloby hrozit, podotýká agentura AP.

Firmu Napster koupila jiná americká společnost Roxio, která je výrobcem programů a má pevné místo i mezi výrobci vypalovacího softwaru. Nákup Napstera byl tedy pro podnik logickým krokem. Z reakce trhu se navíc zdá, že strategie Roxia se vyplatí, protože akcie firmy od nákupu Napstera výrazně vzrostly.

V nejlepších dobách měl Napster asi 60 milionů uživatelů, teď ale jeho nástup nebude tak jednoduchý. Objevilo se totiž několik podobných služeb, které stahování skladeb také nabízejí. Existují i služby, jako je Kazaa či Morpheus, které sice nejsou považovány za zcela legální, ale zájem o ně je mimořádný. Jsou totiž zdarma.