"Kyberprostor je reálný a reálná jsou také rizika s ním spojená," uvedl Obama. Řekl, že jeho vláda nemá v úmyslu diktovat nějaké počítačové bezpečnostní standardy soukromému sektoru, ale samotný průmysl nejvyspělejších technologií naléhal, aby v Bílém domě byl expert na kybernetickou bezpečnost s přímým přístupem k prezidentovi.

"Naše snaha o zajištění počítačové bezpečnosti nebude zahrnovat, opakuji nebude zahrnovat, monitorování sítí soukromého sektoru nebo internetu. Zachováme a budeme chránit osobní soukromí a občanské svobody, jimž jsme jako Američané oddáni. Samozřejmě, že jsem pevně oddán neutralitě sítí, abychom mohli zachovat internet takový, jaký má být - otevřený a svobodný," řekl Obama.

"Nyní náš virtuální svět ohrožují viry. A to jsme teprve začali využívat příští generaci technologií, které přemění naše životy takovým způsobem, jaký si dokonce dnes ani neumíme představit," zdůraznil. Podle jeho slov se Spojeným státům dlouhou dobu nedařilo odpovídajícím způsobem chránit bezpečnost svých počítačových sítí. Proto se prý také rozhodl jmenovat nového "kybercara", který bude mít celoamerickou počítačovou bezpečnost na starosti. Koho chce do funkce koordinátora počítačové bezpečnosti jmenovat, ale Obama neřekl.

Počítačová kriminalita jako nejzávažnější problém

"Je jasné, že od nynějška je tento kyberprostor jedním z nejvážnějších problémů, s nimiž je naše země konfrontována, protože jde o ekonomiku a o národní bezpečnost. Je rovněž jasné, že naše vláda a naše země nejsou v tomto směru tak dobře připravené, jak by měly být. Od nynějška bude k naší digitální infrastruktuře, sítím a počítačům, s nimiž denně pracujeme, přistupováno tak, jak je nutné, to znamená jako k zásadnímu prvku národní strategie. Obrana této infrastruktury bude prioritou národní bezpečnosti," řekl Obama.

Vzhledem k významu nové funkce a také vzhledem k důležitosti počítačů v americké ekonomice bude nový představitel přímo komunikovat s prezidentem a předkládat své zprávy jak Radě národní bezpečnosti, tak i Národní hospodářské radě. "Pro Ameriku je to transformační moment," prohlásil Obama. Pro prezidenta je takzvaná digitální bezpečnost - ať jde o zabezpečení počítačových systémů elektrických rozvodných sítí, počítačových sítí burz a devizových trhů, o řízení letového provozu na letištích nebo o spotřebitele, kteří provádějí platby přes internet - jednou z hlavních priorit, napsala agentura AP.

Americký prezident také vyzval k zahájení rozsáhlé vzdělávací kampaně, jejímž cílem bude upozornit veřejnost na nebezpečí, která na ně mohou číhat ve virtuálním světě, ale také zajistit, aby veřejnost vůbec dokázala registrovat technologický pokrok. V rámci boje proti počítačové kriminalitě chce také americké ministerstvo obrany vytvořit nové velitelství, které bude mít výlučně na starost bezpečnost počítačového prostředí a boj proti počítačovým pirátům a teroristům. O tom ale, jak už bylo dříve oznámeno, v pátek Obama nehovořil.