Film je určen dětem ve věku 12 až 16 let, jejich rodičům a pedagogům a díky získání akreditace od Ministerstva školství ho bude Seznam distribuovat během května do všech Základních škol v České republice.

„Film bude dětem promítán nejspíše v červnu, těsně před koncem školního roku, kdy už je výuka volnější a děti se připravují na prázdniny,“ řekla Novinkám mluvčí Seznamu Rita Gabrielová.

"Třicetiminutovým filmem, který ve třech příbězích ukáže odvrácenou tvář internetu, bude provázet Mirek Vaňura, autor pořadu 112 - V ohrožení života na Nově," dodala.

Film by měl varovat i rodiče

Cílem filmu je upozornit na nebezpečí skrytá za nejrůznějšími identitami na internetu a naučit diváky řešit situace, do kterých se mohou děti dostat.

V jednotlivých příbězích jsou ukázána rizika anonymního seznamování: příběh Andrey, která byla na schůzce naslepo znásilněna; nebo příběh malé Moniky, která si dopisovala s pedofilem. Co vše se může stát, pokud děti poskytnou své nahé fotografie, jaké to je být vydírán, a že jsou i případy, které bohužel končí tragicky.

Na filmu spolupracovali se Seznamem také další partneří - Nadace Naše dítě, Linka bezpečí a Policejní prezidium, které při natáčení pomáhalo a dodalo mnoho podkladů i záběrů ze skutečných případů.

Celý film je možné shlédnout na stránkách seznamsebezpecne.cz, kde mohou lidé také nahlásit závadný obsah na internetu, nebo požádat odborníky o pomoc.

Desatero bezpečného internetu podle Seznamu
1. Nedávej nikomu adresu ani telefon. Nevíš, kdo se skrývá za monitorem.
2.
Neposílej nikomu, koho neznáš svou fotografii a už vůbec ne intimní.
3.
Udržuj hesla k e-mailu i jinam v tajnosti, nesděluj je ani blízkému kamarádovi.
4.
Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární maily a vzkazy.
5. Nedomlouvej si schůzku na internetu, aniž by jsi o tom řekl někomu jinému.
6.
Pokud narazíš na obrázek, video nebo e-mail, který tě šokuje, opusť webovou stránku.
7. Svěř se dospělému, pokud tě stránky uvedou do rozpaků nebo vyděsí.
8.
Nedej šanci virům. Neotvírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy.
9.
Nevěř každé informaci, kterou na Internetu získáš.
10.
Když se s někým nechceš bavit, nebav se.