Dnešní moderní doma nabízí mnoho způsobů, jak se do celosvětové pavučiny přihlásit. Můžete využít např. pevné linky, bezdrátové pevné linky, připojení přes kabelovou televizi, satelitního internetu a to jak jednosměrného, tak i obousměrného a mnoha dalších způsobů. Nejčastější připojení domácností je ovšem prováděno přes tzv. Dial-Up, tedy vytáčené připojení pomocí telefonu.

Co budete potřebovat?

1) volnou telefonní linku (pokud nemáte ISDN, pak nemůžete v jednu chvíli být na internetu a zároveň telefonovat)
2) modem (dnes je již běžně součástí každého počítače)
3) údaje pro připojení (ty vám poskytne váš provider, tedy firma, která zajišťuje připojení k internetu)

Jako svého providera můžete zvolit i společnost Seznam.cz. Ta navíc zajišťuje anonymní připojení, tudíž nikde nezadáváte vaše osobní údaje. Více informací na www.seznam.cz.

Jak se vytvoří Internetové připojení?

Pro následující postup předpokládám, že máte počítač funkční, modem je propojen s telefonní linkou a od svého poskytovatele Internetu jste si vyžádali přihlašovací údaje.

V systémové liště klikněte na Start a zvolte Tento počítač. Poté po levé straně vyberte Místa v síti, Zobrazit síťová připojeníVytvořit nové připojení.

Zobrazí se vám průvodce, kde kliknete Další. V následujícím okně máte možnost volit mezi Připojit k Internetu, Připojit k firemní síti, Nastavit síť pro domácnost nebo malou kancelář a Nastavit jiný typ připojení. Vás se tyká první volba, tedy Připojit k internetu, která by měla být zvolena defaultně, proto pokračujte tlačítkem Další. Nyní si můžete zvolit, jak se chcete připojit k internetu. Systém nabízí Vybrat ze seznamu poskytovatelů služeb internetu, Nastavit připojení ručně a Použít disk CD-ROM od poskytovatele služeb Internetu. I přesto, jestli máte CD-ROM od poskytovatele internetu, doporučuji zvolit zlatou střední cestu Nastavit připojení ručně a vše si vytvořit sám.

V následujících krocích využijete přihlašovacích informací od providera. Po kliknutí na Další zvolte Připojit použitím modemu (dále máte možnost volit mezi Připojit pomocí širokopásmového připojení, které vyžaduje uživatelské jméno a heslo a mezi Připojit pomocí širokopásmového připojení, které je vždy zapnuto). Odsouhlasením pokračujte na název připojení. Do zobrazené kolonky zadejte název poskytovatele služeb internetu - Další - telefonní číslo poskytovatele - Další - a následně uživatelské jméno a heslo. Doporučuji nechat i zatrhlou volbu Zapnout pro toto připojení bránu firewall pro připojení k internetu a vše odsouhlaste DalšíDokončit.

Nyní,  po dvojím poklepání na název vašeho připojení, byste se měli bez problémů spojit s internetem.

PORADNA:

Dotaz 1:

Dobry den!

Mel bych na Vas par dotazu,

1) Jaky algoritmus pouziva EFS
2) Jak se jmenuje soubor s certifikaty (prave pro EFS), rad bych je po
zasifrovani mazal a kopii mel uchovanou jen na diskete, jde mi o soubor,
nechci to delat pres konzoli, potrebuji neco na "prikazak".

Dekuji.
S pozdravem Antonio Drs

Vyjádření: Domnívám se, že EFS používá algoritmus 3DES-168. Neskladuje se to v souboru, ale ve standardním úložišti všech certifikátů, existuje API, přes které je možné certifikáty instalovat a mazat, je možné napsat command-line utilitu. Jednodušší, ale bude obstarat si nějaký token na certifikáty, které po celou dobu života jsou nahrány jen v něm. Dá se to jednoduše odnést a připojuje se to přes USB.

Dotaz 2:

Vážený pane,
možná byste měl svůj článek (mimochodem skvělý a velmi potřebný) doplnit o jednu zásadní maličkost - a sice, že po zřízení dalšího účtu se rychlost počítače výrazně zpomalí. Nebo že by to byl jen můj problém?

Přeji hezký den, s pozdravem Karel Plicka, Most

Vyjádření: Asi vás zklamu, ale rychlost se při zřízení více účtů ve Windows XP nemění.

Dotaz 3:

Dobrý den,

využívám nabídku na poradnu, ale nemám XP, ale Millenium - nicméně chyba bude asi někde jinde.

Mám následující problém:

Pokud spustím Internet Explorer (v. 5.5.), nebo Outlook Express, veškerá roletová menu (tedy jak na liště, tak pod pravým tlačítkem) se mně sice rozbalí, ale okamžitě zase zavřou. Pokud se mně podaří v tom zlomku sekundy, kdy jsou otevřené něco udělat, tak to funguje, ale mnohé funkce vůbec stihnout nejdou.

Tato závada se pak přenáší i do některých programů. které následně spustím.

Můžete mi poradit ?

S pozdravem

Ing. Renner, Ostrava

Vyjádření: Pokud se to nestává u jiných programů, pak doporučuji reinstalaci systému.