„Pokud nám náš průzkum potvrdí, že 95 procent Pražanů má možnost digitálního příjmu, vypneme také,“ uvedl na čtvrteční tiskové konferenci technický ředitel TV Primy Patrik Slavík. Televize chce mj. znát, zda byly provedeny úpravy na společných TV anténách a zda vlastníci domů investovali do rozvodů.

Jestli vypne i Nova, je otazníkem, protože její generální ředitel Petr Dvořák před novináře nepřišel. Moderátor ho omluvil slovy, že „byl nečekaně odvolán na jinou konferenci.“ Na přechod na příjem digitálního signálu nebyla v Praze na konci března připravena pětina domácností. Vyplývá to z průzkumu, o němž informoval předseda Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání Zdeněk Duspiva.

Přečtěte si také: Jaké jsou výhody a nevýhody digitálního vysílání

Asi jedenáct procent z nepřipravených domácností prohlásilo, že chce digitální příjem signálu vyřešit do konce dubna. Opozdilí Pražané a část Středočechů, kterým analogová obrazovka vyhasne, budou mít ještě do 15. května na naladěném kmitočtu, na kterém přijímali ČT jedničku sdělení, co dělat, aby přijímali digitálně. S Novou a Primou se jedná, aby tam toto sdělení bylo navěšeno také.

Digitalizace ČR bude dokončena v roce 2012

Podle Duspivy byly v Praze splněny všechny podmínky pro přechod na digitální vysílání. Jednou z nich byl souběh analogového a digitálního vysílání po dobu nejméně šesti měsíců, dále minimálně stejné pokrytí digitálním jako analogovým signálem a tříměsíční informační kampaň.

Pokud bude dodržen technický plán přechodu zemského analogového televizního vysílání na zemské digitální televizní vysílání, vydaný jako nařízení vlády č. 161/2008, měla by být Česká republika pokryta do konce roku 2012.


:. Na stránkách digitalne.tv je umístěna speciální mapa, podle které se můžete dozvědět, kdy u vás bude dostupný digitální signál i kdy přestane fungovat analogový. Mapu naleznete ZDE.

Vysílací síť 1 pro veřejnoprávní vysílání by měla dosáhnout 95% pokrytí už v roce 2010. Po ukončení analogového vysílání z vysílače Praha-Žižkov na konci dubna skončí v září i vysílání z Plzně-Krašova a v říjnu z Prahy-Cukráku.