Hlavní obsah

Digitalizace: ČT analogové vysílání v Praze vypne, Nova a Prima zatím čekají

Právo, Novinky, mif, jp

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

Za týden, ve čtvrtek 30. dubna, vypne minutu před půlnocí Česká televize analogové TV vysílání z vysílače Praha–Žižkov a přejde na vysílání digitální. Nova a Prima čekají, jak dopadne průzkum, který si zadaly u společnosti ATO-Mediaresearch, jež pro ně provádí peoplemetrové měření sledovanosti. O tom, zda vypnou i ty dvě soukromé televize, rozhodne jejich vedení až v úterý 28. dubna.

Článek

„Pokud nám náš průzkum potvrdí, že 95 procent Pražanů má možnost digitálního příjmu, vypneme také,“ uvedl na čtvrteční tiskové konferenci technický ředitel TV Primy Patrik Slavík. Televize chce mj. znát, zda byly provedeny úpravy na společných TV anténách a zda vlastníci domů investovali do rozvodů.

Jestli vypne i Nova, je otazníkem, protože její generální ředitel Petr Dvořák před novináře nepřišel. Moderátor ho omluvil slovy, že „byl nečekaně odvolán na jinou konferenci.“ Na přechod na příjem digitálního signálu nebyla v Praze na konci března připravena pětina domácností. Vyplývá to z průzkumu, o němž informoval předseda Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání Zdeněk Duspiva.

Asi jedenáct procent z nepřipravených domácností prohlásilo, že chce digitální příjem signálu vyřešit do konce dubna. Opozdilí Pražané a část Středočechů, kterým analogová obrazovka vyhasne, budou mít ještě do 15. května na naladěném kmitočtu, na kterém přijímali ČT jedničku sdělení, co dělat, aby přijímali digitálně. S Novou a Primou se jedná, aby tam toto sdělení bylo navěšeno také.

Digitalizace ČR bude dokončena v roce 2012

Podle Duspivy byly v Praze splněny všechny podmínky pro přechod na digitální vysílání. Jednou z nich byl souběh analogového a digitálního vysílání po dobu nejméně šesti měsíců, dále minimálně stejné pokrytí digitálním jako analogovým signálem a tříměsíční informační kampaň.

Pokud bude dodržen technický plán přechodu zemského analogového televizního vysílání na zemské digitální televizní vysílání, vydaný jako nařízení vlády č. 161/2008, měla by být Česká republika pokryta do konce roku 2012.

Foto: Novinky

Mapa

:. Na stránkách digitalne.tv je umístěna speciální mapa, podle které se můžete dozvědět, kdy u vás bude dostupný digitální signál i kdy přestane fungovat analogový. Mapu naleznete ZDE.

Druhy digitálního televizního vysílání

Na rozdíl od analogového signálu si u digitálního vysílání může každý vybrat z několika různých druhů příjmu.

Pozemní digitální televize DVB-T

Zemský digitální příjem je nejlevnějším způsobem, jak se dostat k digitální televizi. Představuje také jediný nezpoplatněný příjem televize, nepočítáme-li sledování nekódovaných satelitních programů. V České republice je zemský příjem televize také zdaleka nejoblíbenějším, takže se týká největšího počtu domácností.

Satelitní příjem DVB-S

Satelitní televize má oproti rozšířenějšímu zemskému příjmu televizního signálu mnoho výhod, například v tom, že divák nemusí čekat, kdy v jeho regionu začne vysílat digitální vysílač. Na druhou stranu existuje i několik nevýhod, z nichž asi největší je fakt, že mnoho televizních programů musí svůj signál ze satelitu kódovat a bez přístupové karty se k němu divák nedostane.

Digitální kabelová televize DVB-C

Kabelovou televizi můžete přijímat buď v analogové podobě nebo digitálně. Vypínání analogových televizních vysílačů se analogové kabelové televize netýká a záleží čistě na poskytovateli kabelové televize, zda a kdy se rozhodne analogové vysílání ukončit a plně se soustředit na provozování digitální kabelové televize.

Příjem přes internet IPTV

Digitální vysílání přes pevnou linku (IPTV) skýtá všechny možnosti doplňkových služeb, s nimiž si diváci obecně spojovali digitální televizi. Je plně interaktivní, zákazník si může prostřednictvím zpětného kanálu objednávat filmy v domácí videotéce nebo konkrétní televizní přenosy sportovních zápasů. IPTV je také dostupnější než další podobná služba, kabelová televize.

Vysílací síť 1 pro veřejnoprávní vysílání by měla dosáhnout 95% pokrytí už v roce 2010. Po ukončení analogového vysílání z vysílače Praha-Žižkov na konci dubna skončí v září i vysílání z Plzně-Krašova a v říjnu z Prahy-Cukráku.

Reklama

Výběr článků

Načítám