Komise uvedla, že již není zapotřebí, aby její pověřenec permanentně monitoroval, jak se Microsoft na trhu chová. Dodala, že ji k tomuto rozhodnutí přiměly změny v chování Microsoftu.

Rivalové podniku mají navíc možnost předvolat ho před soud v patřičné zemi unie, pokud by se o informace nedělil tak, jak odsouhlasil v licenčním programu. Komise dodala, že se místo stálého pozorovatele bude v případě potřeby do budoucna opírat o technické poradce.

V roce 2005 komise jmenovala profesora počítačových věd Neila Barretta, aby data poskytnutá Microsoftem posoudil. Ten později označil dokumenty Microsoftu za nepoužitelné coby manuál pro softwarové inženýry. Microsoft se pak s protimonopolními regulátory a softwarovými firmami snažil spolupracovat.

Ještě v roce 2007 ale prohrál právní bitvu s Unií, když se bránil tvrzením, že ho nařízení komise nutí předávat rivalům autorsky chráněný majetek. V polovině letošního ledna pak komise obvinila Microsoft z omezování konkurence tím, že webový prohlížeč Internet Explorer váže na operační systémy Windows, napsaly agentury AP a Reuters.