Konstruktéři se snažili ve všech ohledech robotické dítě přiblížit tomu pravému. Robotek proto měří 100 cm a váží 23 kg.

Dětský robot:. Dětský robot by se měl v budoucnu naučit mluvit a napodobovat gesta obličeje. foto: Profimedia

Technický zázrak je prozatím prototypem a nedokáže mluvit a ani chodit bez speciálního podstavce. V budoucnu by se ale mohl stát jedinou nadějí některých párů, jak si pořídit vlastní dítě.

Počítačový mág si stvořil ženu

K úplně jiným účelům se rozhodl vytvořit robota kanadský počítačový nadšenec Le Trung. Robotka Aiko má postavu dvacetileté ženy s ideálními mírami, na tváři stálý úsměv a jemné lesklé vlasy. Ráno čte „muži“ noviny, bez reptání uklízí, pomáhá při vedení účtů a večer mu ochotně přináší drink k televizi.

:. Robotická žena AikoAutor: ProjectAiko

Le se s robotkou občas vydává do přírody i mezi lidi, přesněji – vynese ji ven a posadí vedle – Aiko neumí chodit. Robotka, která ovládá asi 13 tisíc jednodušších vět, budí velkou pozornost: ženy se s ní dávají do řeči, zatímco muži se často pokoušejí na ni sáhnout.

"Když to udělají příliš chtivě, dá jim pohlavek,“ prozradil Le. „Není to žádná nafukovací panna ze sexshopu,“ podotýká. „Stačilo by ale několik drobných úprav softwaru a dokázala by předvést i dokonalý orgasmus,“ chlubí se vynálezce.

Člověk nebo robot? Za 50 let nepoznáme rozdíl

Informační technologie prožívají v posledních několika dekádách velký rozkvět. Procesory se zmenšují, zvyšuje se jejich výkon a dokážou zpracovat více vláken najednou. S tímto tempem se dá jen stěží odhadnout, co bude za 50 let.

Justin Rattner, technologický ředitel společnosti Intel, se o to pokusil a předpověděl veliké změny v oblasti sociální interakce, robotiky a schopnosti počítačů vnímat reálný svět.

:. V roce 2050 budou roboti takřka srovnatelní s lidmi. Zdroj: Stream.cz

„Podle některých prognóz se blížíme ke zlomovému bodu, od kterého rychlost technologického pokroku poroste exponenciálně. V blízké budoucnosti by počítače mohly člověka překonat ve schopnosti uvažovat,“ prohlásil Rattner.

Laboratoře Intelu se už teď zabývají vývojem komunikačních rozhraní mezi člověkem a strojem, a testují jejich budoucí využití při práci s počítačem. Některé slibné změny přijdou zřejmě mnohem dříve, než se původně očekávalo.

Nemocné srdce vyměníme za robotické

Již nyní existují robotické náhražky lidských orgánů, jako je například umělé srdce, které vyrobili francouzští vědci.

 

Přístroj z polymerů a přídavku organické tkáně reguluje tlak a tep pomocí několika elektronických senzorů. Pořizovací cena umělého srdce je 150 000 euro.

 

:. Schéma robotického srdce. Foto: Archiv

 

Při jeho stavbě se hodily znalosti z kosmického a leteckého průmyslu. Do těl prvních deseti pacientů, kteří by jinak zemřeli, se má dostat do dvou let.