Vážení čtenáři,

pokud čtete tyto řádky, tak se vám podařilo otevřít první díl seriálu, který se nazývá Co umí vaše PC. Tento seriál bude vycházet každý čtvrtek a měl by vás seznámit se základními i rozšířenými funkcemi programů, jenž má většina uživatelů nainstalovány a které používá. Ne vždy se bude jednat o referenční příručky či manuály k těmto programům, ale spíše se vás pokusím seznámit s tipy a triky pro tyto programy, co, kde, jak a proč se dá nastavit, k čemu to slouží a jaký bude výsledek našeho počínání. Ve finále by vám měl seriál ulehčit a zkvalitnit práci s vaší PC a programy. Vzhledem k tomu, že počítač bez operačního systému je nám jako auto bez benzínu k ničemu, začnu systémem Windows XP.

Kromě zajímavostí k aplikacím bude na konci každého dílu vydávána tzv. PORADNA, kde se vám pokusím odpovědět na dotazy, které vás s vašimi programy či vaším počítačem trápí. V každém díle budou zodpovězeny maximálně 3 dotazy, proto pokud zašlete dotaz do poradny, počítejte s určitou časovou prodlevou. Ne na každého se bude moci dostat ihned. Doporučuji také před zasláním dotazu se podívat do předchozích dílů, zda už něco podobného nebylo zodpovězeno. Vzhledem k periodicitě vydávání nemůže být odpovídáno na opakující se problémy. Přednost budou mít dotazy zajímavé a přínosné pro všechny čtenáře, což jistě každý pochopí. Své první problémy můžete již nyní zasílat na e-mailovou adresu mar.betka@wo.cz (do předmětu uveďte PORADNA).

Slov na úvod již bylo dost, tak pojďme na první díl:

Operační systémy Windows společnosti Microsoft patří k nejpoužívanějším systémům pro domácnosti. Poslední verze, Windows XP, ovšem nabízí mnohem více. Je navržena tak, aby počítač mohli používat všichni členové rodiny a to nezávisle na sobě...

Každý člen bude mít vytvořen vlastní uživatelský účet, který bude chráněn heslem. Říkáte si, že to bude jako v případě ochrany heslem ve Windows 98? Chyba - zde už si jen tak cizí dokumenty nepřečtete.

Tím, že máte svůj účet chráněn heslem, máte také vytvořené vlastní složky v adresáři Documents and Settings (ten se nachází na disku, kde je nainstalován systém). K tomu, aby si někdo mohl číst vaše dokumenty, potřebuje buďto znát vaše heslo nebo mít účet  Administrator. Stejně tak s omezeným oprávněním nenainstalujete hned tak každý program či hru.

Co uživatelské účty umožňují?

- vlastní vzhled systému Windows a plochy u jednotlivých uživatelů
- ochranu důležitých nastavení systému
- vlastní složku pro dokumenty, obrázky a hudbu chráněnou heslem
- vlastní seznamy oblíbených WWW adres

Jak uživatelské účty vytvořit?

V případě instalace Windows XP se SP1 vám systém nabídne vytvoření účtů krátce po instalaci a to tak, že se zeptá na jména uživatelů. Máte-li Windows XP bez SP1 (první verze uvedená na trh), budete si muset vytvořit účty sami. Instalace vytvoří pouze účet Administrátorský (na zadaní hesla budete vyzváni), který doporučuji používat pouze ke správě účtů než k užívání počítače - nikdy nevíte co se pokazí.

Postup je jednoduchý - v systémové liště klikněte na Start, Ovládací panely a zde vyberte Uživatelské účty.

Nový účet vytvoříte pomocí volby Vytvořit nový účet. Poté co zadáte název  a typ účtu, můžete pokračovat v nastavování. Klikněte na Změnit účet a vyberte název účtu, který jste právě vytvořili. V následujících volbách můžete měnit název, heslo, obrázek a typ účtu, ale také můžete vytvořený účet odstranit.

Co se týče typů účtů, systém nabídne dva: 1) Správce počítače 2) Omezený účet - jedná se o kategorii Administrators a Users. Uživatel s právem Správce počítače může instalovat programy a nový hardware, měnit nastavení celého systému, přistupovat k veřejným souborům a číst je, vytvářet a odstraňovat uživatelské účty, provádět změny uživatelských účtů. Zatímco uživatel s Omezeným právem může "pouze" měnit vlastní obrázek a vytvářet, měnit a rušit vlastní heslo. Pokud by vám tyto 2 kategorie nestačili, existuje jich samozřejmě daleko více. Osobně doporučuji pro členy rodiny než  skupinu Users volit skupinu Power Users - ta umožňuje instalaci programů, ale zachovává přirozenou bezpečnost (nestane se vám tak, že vaše osmiletá dcera smaže systém). K dalším skupinám se dostanete tak, že v Ovládacích panelech kliknete na Nástroje pro správu a následně na Správa počítače.

 Zde z menu po levé straně vyberete Místní uživatelé a skupiny, Uživatelé. Zobrazí se vám seznam uživatelských účtu, kde poklepáním na jméno účtu můžete měnit další vlastnosti (Při dalším přihlášení musí uživatel změnit heslo, Uživatel nemůže měnit heslo, Heslo je platné stále, Účet je zablokován, Účet je uzamčen). Vy ale kliknete na volbu Je členem, odeberete současnou skupinu a pomocí tlačítek Přidat, Upřesnit, Najít a následným určením Power Users zvolíte nový typ. Vše odsouhlasíte kliknutím  2x na OK.

Při použití uživatelských účtu je možné přepínat uživatele bez nutnosti ukončovat programy. Není tedy nutností jako ve Windows 2000 se odhlašovat. Dejme tomu, že uživatel hraje počítačovou hru a přijde jiný uživatel s žádostí o vytištění dokumentu. Aniž by bylo nutné ukončit hru, je možné přepnout na účet druhého uživatele. Přepnutí provedete tak, že kliknete na Start, Odhlásit, Přepnout.