Taxislužby

www.taxi.cz

Sháníte taxi? Nemáte-li v telefonu kontakt na svého oblíbeného taxikáře, nejspíše sáhnete po telefonním seznamu. Pokud se ovšem do shánění taxíka pustíte ve chvíli, kdy sedíte u počítače, zapomeňte na listování Zlatými stránkami a nasměrujte svůj internetový prohlížeč na web Taxislužby.cz.

Najdete tu ucelenou nabídku zhruba sedmi stovek taxislužeb z celé republiky a narozdíl od papírových katalogů se tu dozvíte mnohem více. Nejsledovanějším parametrem jsou pochopitelně ceny, ale filtrovat si nabídky jednotlivých služeb lze i za pomoci dalších kritérií.

Někdo preferuje vůz zahraniční značky, jiný by zase nesedl do auta bez klimatizace a další si neumí představit placení jinak než prostřednictvím platební karty. Mimo jiné si lze i nárokovat auto s řidičem hovořícím některým ze světových jazyků.

Jednotlivé taxislužby navíc můžete hodnotit pomocí komentářů a zhruba pět procent taxislužeb podchycených v databázi webu nabízí v případě objednání taxi přes internet dvacetiprocentní slevu. Výhodou serveru Taxisluzby.cz je i existence wapové verze s adresou wap.taxisluzby.cz.

.: HODNOCENÍ: grafika (6/10), obsah (6/10)

Labužník

www.labuznik.com

Mikrovlnná trouba stahující z internetu recepty je sice již realitou, ale na její masové rozšíření si ještě budeme muset nějakou dobu počkat. Do té doby nezbývá než si recept na chutné jídlo stáhnout z webu pomocí počítače. Naštěstí je z čeho vybírat, neboť internetových kuchařek je jen o trochu méně než kuchařských knih sepsaných televizními baviči.

Jedním z nejlepších webů, nad kterými se vám budou sbíhat sliny, je server Labužník. Jeho autor, na internetu známý pod jménem "pepiczech", o svém dítku tvrdí: "Návštěva našich stránek se postupně stává posedlostí, ovšem posedlí na váze neubírají, nýbrž nabírají. Proto občas přineseme uklidňující článek o zdravé výživě, všichni se mu s chutí zasmějeme a jdeme zase vyžrat ledničku."

Základem webu jsou pochopitelně kvalitně zpracované recepty roztříděné do několika desítek kategorií (předkrmy, polévky, bezmasá jídla, studená kuchyně apod.). Vybírat můžete z více než deseti tisíc receptů posbíraných z rodinných sešitů předávaných z generace na generaci v několika desítkách rodin.

Dalším zdrojem informací jsou knihovny a sbírky gurmánských časopisů z celého světa. Sám "pepiczech" tvrdí, že jen časopisů má hodně přes půl tuny. Zajímavostí je, že popisovaný web tvoří krajánci z Ameriky, Kanady, Lucemburska, Austrálie nebo Švédska. Díky různým časovým pásmům tak probíhá aktualizace téměř po celých 24 hodin.

Pokud se na webu zaregistrujete (stačí jen přezdívka a heslo), dostanete svou osobní stránku, kde si můžete zakládat sbírku vlastních receptů, upravovat informace o sobě nebo třeba číst soukromé zprávy.

TIP!
Sýry gouda, ementál nebo camembert zná asi každý, ale v sekci Ingredience pod odkazem sýry najdete popis více než stopadesáti nejznámějších světových sýrů i s vyobrazeními.

.: HODNOCENÍ: grafika (8/10), obsah (9/10)

Virtuální hřbitov

www.hrbitov.cz

Ani nemusíte mít smysl pro černý humor, aby se vám zalíbilo navštěvovat internetový hřbitov. Jeho prostřednictvím totiž můžete pohřbít osoby, i když jsou ještě plné života. Stačí jen vybrat, na kterém hřbitově (křesťanský, židovský apod.) chcete nemilovanou osobu umístit. Podle vkusu vyberete typ náhrobku a zadáte jméno pohřbívané osoby a text na náhrobek.

Pokud vám virtuální pohřbívání připadá přeci jen jako poněkud morbidní zábava, můžete konkrétní osobu umístit do blázince. Pro imaginárního "pacienta" vyberete vhodné oddělení (schizofrenie, paranoia, psychóza, deviace) a ke jménu přidáte diagnózu.

Bohužel to ale v poslední době s webem Virtuální hřbitov vypadá, že se sám chystá na odchod do věčných lovišť. Jeho autor si ho již více než rok nevšímá a zájem o předmětný web ztrácejí i samotní internetoví uživatelé. Byla by však škoda nechat umřít web, který může mnoha lidem pomoci ulevit v jejich trápení.

.: HODNOCENÍ: grafika (1/10), obsah (6/10)