S neustále zlevňujícími digitálními zrcadlovky se kompaktní fotoaparáty dostávají do pozadí zájmu, nutno podotknout, že poněkud nešťastně. Mnoho fotoamatérů po nadšení z prvních zkušeností s DSLR neodolá a pořídí si vlastní. Leč záhy zjistí, jak neskladné zrcadlovky jsou, jak drahé jsou objektivy s dobrými vlastnostmi, a že na pořádné focení vlastně není čas.

Kompakty jsou a stále budou dobrou volbou pro ty z nás, kteří si chtějí tu a tam ukrást nějaký ten snímek na památku, neplánují si však z fotografie vytvořit koníček. A že kompakty mohou mít i své kouzlo dokazují dražší zařízení vyrobená z kovových slitin. Canon Ixus 870 IS je jedním z nich.

Deset statečných proti přesile

Honba za megapixely pomalu ustává, neboť zvyšování rozlišení snímacího čipu již nepřináší detailnější obraz. Důvodem jsou tu fyzikální zákonitosti, odvěký nepřítel vývoje jakékoliv technologie. Přesto můžeme říci, že 10 MPx nabízených Ixusem 870 není příliš mnoho, konkurence (i z vlastních řad) nabízí až o 4 MPx více.

Na druhou stranu si musíme přiznat, že k vytištění fotografie na papír velikosti A4 stačí i nižší rozlišení fotografie a v domácích podmínkách si jen málokdo vytváří větší. Pro prohlížení na monitoru počítače potom dostačuje i trojnásobně menší formát. Nesmíme se proto dívat na rozlišení 10 MPx jako na nevýhodu.


Kvalitní optika základem úspěchu

Častým problémem kompaktů bývá nepříliš ideální rozsah ohniskové vzdálenosti objektivu. Co je nám platné že zoom dosahuje šestinásobné hodnoty, když nemůžete zabrat celou scenérii před sebou? Ixus 870 s rozsahem 28 až 112 mm poslouží v tomto ohledu velmi dobře. Hodí se tak i na fotografování v interiérech z menší vzdálenosti.

Pro interiéry přijde vhod i optická stabilizace. Neumí sice zázraky, její pomocí však udržíte expoziční časy o dva stupně vyšší, a to je hlavní. A kde nepomůže stabilizace, musí přijít blesk nebo stativ. Blesk má slušný dosah i synchronizaci s uzávěrkou, jen citelně prodlužuje dobu mezi pořízením dvou snímků.

Umístění fotoaparátu na stativ je poněkud komickou záležitostí. Jeho malé rozměry potom působí dojmem, že je součástí hlavy stativu. Velikost je ostatně jednou z největších předností 870. V dané kategorii je jedním z nejmenších stylových kompaktů, přesto se velmi dobře drží. I ovládací tlačítka jsou dostatečně velká pro pohodlné ovládání.

Přirozené podání na úkor obrazového šumu

To nejlepší však Ixus 870 IS ukáže až s výslednou fotografií. Na třídu kompaktních fotoaparátů vytváří velmi dobré snímky. Barvy jsou za denního světla neutrální, velmi věrné, ani ostrost snímku nijak netrpí. Jen při nižší ohniskové vzdálenosti jsou rohy snímku poněkud rozmazané. Komprese formátu JPEG není přehnaná, čímž snímky neztrácejí na detailech.

Fotoaparát zaváhá až ve chvíli, kdy ubude světla. V šeru nebo při umělém osvětlení se zvýšenou citlivostí ISO je patrný vyšší šum na fotografiích. Od hodnoty 400 (maximum je 1600, ve speciálním režimu dokonce 3200) potom už velmi rušivý a nevhodný pro tisk větších obrázků než 10 x 15.

Hodnocení

Canon Ixus 870 IS představuje dražší kompaktní fotoaparát určený těm, kteří si nechtějí lámat hlavu s nastavením a vše raději ponechají na senzorech fotoaparátu. Zároveň však vyžadují elegantní a nenápadný přístroj, který se vejde i do menší kapsy u košile.

Takový 870 skutečně je. Vyniká dobrým rozsahem ohniskové vzdálenosti, jasným 3“ LCD displejem a kvalitním obrazovým výstupem. Z negativ potom můžeme jmenovat blesk mimo osu objektivu, šum při vyšší citlivosti ISO a poněkud rozmazané rohy fotografie. Pořídit si jej můžete přibližně za 6 900 Kč s daní.