Jen zlomek elektrické energie spotřebované procesorem je využit k početním operacím. Většina proudu odebíraného ze zásuvky končí ve formě tepla, jež chladič předá do okolního vzduchu. Chladič procesoru je tak stejně důležitý jako procesor samotný. Špatný odvod tepla z čipu může vést ke zpomalování počítače, nestabilitě a v krajním případě až ke zničení procesoru samotného i jiných komponent.

Dnes naštěstí výrobci dodávají ke svým křemíkovým zázrakům chladiče, o kterých se mluví jako o BOX, případně jako o boxovaných. Výraz referuje ke skutečnosti, že je dostanete spolu s procesorem v jedné krabici. Ty by měly poskytovat adekvátní chladící účinek, ovšem nijak neovlivníte, jak hlučné by mohly být, jak by mohly vypadat nebo jak by měly být konstruované.

Arctic Cooling Freezer 7 Pro si dlouhodobě drží pověst nejlepšího chladiče v poměru cena/výkon. Za 350Kč nejde o nedostupné zboží.:. Arctic Cooling Freezer 7 Pro si dlouhodobě drží pověst nejlepšího chladiče v poměru cena/výkon. Za 350Kč nejde o nedostupné zboží.

Proto mnohé firmy prodávající komponenty k počítačům nabízí vlastní chladiče procesorů, jako alternativu k boxovaným chladičům. Ty se potom prodávají za ceny od několika set korun až k hranici dvou tisíc. Má však pro běžného uživatele investice do těchto nadstandardních a zdánlivě zbytečných součástek smysl? Odpověď není jednoznačná.

Proč měnit chladič procesoru

Výměna chlazení procesoru se až na výjimky týká převážně domácích uživatelů. V pracovním nasazení se využívají většinou značkové sestavy uzpůsobené pro tišší chod, domů si však často pořizujeme levné sestavy, kde se na propracované chlazení příliš nedbá. Nejčastějším důvodek ke změně tak bývá přílišná hlučnost počítače.

Nedejte se však zmást prvním dojmem. Chladiče CPU nemusí být nutně největšími producenty nežádoucích zvukových emisí. Stávají se jimi většinou až po určité době, kdy prach zanese jejich žebrování a ventilátor musí zvýšit otáčky. Často stačí chlazení jen pročistit, ať už štětečkem nebo třeba stlačeným vzduchem. Nikdy se prachu nezbavujte vysavačem. Tvořící se statický náboj často vážně poškodí komponenty počítače.

Pokud není na vině prach ani jiná část (grafická karta, zdroj), nezbývá než vyměnit chladič procesoru. Osvědčené modely s nízkou provozní hlučností začínají již na 350Kč s daní. Příkladem může být Arctic Cooling Freezer 7 Pro nebo CoolerMaster Hyper TX2. Většinou tak narazíte na modely typu „Tower“, tedy chladící věže využívající technologie heat-pipe. Ty ohřátý vzduch neženou směrem k základní desce, nýbrž na zdroj nebo přídavný ventilátor skříně.

Lidé si potrpí i na vzhled

Mnohé počítačové skříně nabízí díky akrylátovým průzorům bočnicí pohled do nitra počítače. Zde se boxované chladiče příliš nehodí, rozhodně nevypadají nijak reprezentativně, nepřitáhnou pozornost. Na trhu tak existuje množství chladičů s důrazem na design. Jejich společným znakem bývá vyšší cena (začínají na 700Kč), avšak ne zcela odpovídající chladící výkon. Vše ale záleží kus od kusu. Svítivé diody (červené i modré) bývají spíš pravidlem než výjimkou.

Jako poslední důvod uvedu potíže se stabilitou. Nemusí jít nutně o opakované mrznutí a padání počítače, nestabilita vzniklá nedostačujícím chlazením se projevuje nejčastěji mnohem mírnějšími způsoby. Například procesory Intel jsou od dob P4 vybaveny funkcí, která v případě překročení mezní teploty sníží frekvenci a tím ochladí procesor. Uživatel tak zaznamená pouze snížení výpočetního výkonu, přestože je počítač zdánlivě stabilní.

Až do extrému. Takové jsou chladiče firmy Thermalright. Model Ultra-120 Extreme patří k tomu nejlepšímu, co můžete za peníze koupit.:. Až do extrému. Takové jsou chladiče firmy Thermalright. Model Ultra-120 Extreme patří k tomu nejlepšímu, co můžete za peníze koupit.

S vysokou teplotou u počítačových mikročipů taktéž hrozí vyšší výskyt chyb, především při zvýšené zátěži jako jsou hry. Pokud počítač běhá bezproblémově, na internetu můžete brousit hodiny v kuse, ale po spuštění jakékoliv hry dochází dříve či později k pádu aplikace nebo zjevení se chybových hlášek, může být na vině právě chlazení.

Kdy investovat do chlazení

S výjimkou výměny za účelem zkrášlení je dobré plánovaný krok probrat s někým povolaným (servisní technik), minimálně potom pročíst recenze na specializovaných internetových magazínech. Rozdíly ve zpracování a výkonu bývají značné, cena vždy neodráží úroveň výrobku. V úvahu je také dobré brát pořizovací cenu počítače, respektive samotného procesoru.

K procesoru za tisíc korun sotva budete chtít přikoupit chladič za polovinu jeho ceny, zatímco u výkonného čtyřjádra v ceně pěti tisíc vás chladič za devět stovek příliš nerozhází. Nadstandardní chladiče jsou všeobecně mířeny spíš na výkonné procesory. V jejich případě se nejvíc projeví vyšší účinnost a nižší hlučnost. Tomu napomáhá i fakt, že BOX chladiče u procesorů s vysokým odpadním teplem bývají z nejhlučnějších.

Nečekejte zázraky

Výměna chladiče procesoru není všemocný všelék. Do hry vstupují mnohé další faktory, které ovlivní výsledný výkon i hlučnost chladiče. Špatně vedená kabeláž, nedostatečně větraná skříň, špatné umístění počítače, to je jen zlomek možných úskalí. Vždy se proto vyplatí řešit chlazení již při nákupu nového počítače, nikoliv až s nastalými problémy.

Důležité je vědět, že tu existuje možnost výměny a co tím můžete získat. Příliš často totiž tolerujeme podivné chování svého PC, namísto jeho vyřešení. Je však na každém z nás, co je mu milejší – zda hučící počítač a několik ušetřených stokorun nebo investice do ticha a klidu.