Podíl nakažených počítačů se mezi březnem a dubnem snížil o deset procentních bodů na 35 procent. Podíl počítačů nakažených programy, které sledují chování uživatele, se snížil z dubnových 20 procent na pět procent v květnu.

Nově se objevila technika fast-flux, která umožňuje zneužít servery doménových jmen DNS k přesměrování na skryté weby využívající phishingové nástroje, tedy nástroje k získání údajů k bankovním účtům. Fast-flux pomáhá phishingovým webům zůstat delší dobu v provozu a přilákat více obětí.

"To je dobrý příklad, jak se metody kyberzločinců postupem doby vyvíjejí. Místo hrozeb využívajících starších nebo upadajících technologií se nyní zaměřují na lukrativní metody, které přinášejí vyšší zisky," uvedl technický ředitel Trend Micro Raimund Genes.

Počítačoví piráti se zaměřují na movité uživatele

Počítačový zločin se podle odborníků stále více zaměřuje na dobře zavedené webové stránky. Počátkem ledna bylo provedeno několik masivních útoků na tisíce webových stránek patřících společnostem uváděným v žebříčku Fortune 500, vládním organizacím a školám. Kyberzločinci se také stále více zaměřují na movité uživatele, jako jsou špičkoví manažeři, kteří mají přístup k větším bankovním účtům, přihlašovacím údajům nebo dokonce e-mailovým adresám, které se používají v celé organizaci.

Objevují se také celé soubory počítačových hrozeb vytvářené se záměrem okrást uživatele. Kyberzločinci například zašlou e-mailem nebo přes komunikační program nevyžádanou zprávu obsahující odkaz na záludnou internetovou adresu. Uživatel klikne na odkaz a je přesměrován na webovou stránku, z níž se do jeho počítače automaticky nahraje soubor s trojským koněm. Trojský kůň poté stáhne další špiónský soubor, který sbírá citlivé informace, jako jsou čísla bankovních účtů.