Microsoft svou zprávou potvrdil dřívější spekulace o chystané fúzi; finanční podmínky převzetí ale nezveřejnil. Technologie Powersetu rozkládá význam slov a předkládá související koncepty.

Uživatele díky tomu osvobodí od nutnosti vyťukat na klávesnici hledané slovo přesně. Tento rodící se způsob webového vyhledávání je označovaný jako sémantické hledání. Bylo ale těžké dotáhnout věc do komerční fáze. Powerset je mezi akvizicemi Microsoftu jednou z několika firem v internetovém vyhledávání za situace, kdy se softwarovému gigantu nepodařilo převzít společnost Yahoo.

V lednu Microsoft oznámil, že za 1,2 miliardy dolarů koupí norskou firmu Fast Search and Transfer ASA, která nabízí služby internetového vyhledávání v rámci podniků. Yahoo, která je ve vyhledávání dvojkou za gigantem Google, odmítla Microsoftu převzetí celé firmy za 47,5 miliardy dolarů i částečnou akvizici samotného vyhledávače za devět miliard dolarů.

Powerset je mladý podnik s několika desítkami zaměstnanců, který má mezi svými lidmi i vědecké experty na poli zpracování jazyka. Technologie Powersetu hledá celkový význam nad rámec jednotlivých slov, který by se přiblížil tomu, co uživatel hledá. Analyzuje proto celé věty a dokumenty.