Spustíte-li třetí verzi Firefoxu poprvé, určitě nabudete dojmu, že nejde o žádnou novinku zasluhující nové pořadové číslo, nýbrž o lehce vylepšený prohlížeč, především po stránce vizuální, a i zde mohou mít mnozí své pochybnosti.

Pravda je taková, že změny k lepšímu nemusí být vždy vidět na první pohled, protože jak každý uživatel operačního systému Windows ví, jenom vzhled lepší OS neudělá.

Nové jádro, více rychlosti

Pro generování webových stránek využívá Firefox 3 jádro Gecko ve verzi 1.9 s mnohem lepší rychlostí. Nejde o výkřik do tmy, pokud máte zažitou starší verzi prohlížeče, nový opravdu zobrazuje stránky rychleji, především pokud se na nich nalézají aktivní prvky jako je JavaScript. A co víc, s množícím se počtem záložek nedochází ke zpomalení.

Samozřejmě že rychlost má svou jistou daň. Samotná instalace narostla lehce přes 7MB, úměrně k tomu si spuštěný prohlížeč bere o trošku více než předchůdce. Rozdíl je však minimální. Mnohem důležitější je nově navržená správa paměti. Dvojka mívala problémy se zametáním nepoužívaných dat v operační paměti, a tak se stávalo, že v ní zůstávaly části nepoužívaného kódu a zabíraly zbytečně místo. Nová verze už sklerózou netrpí.

Mozilla zapracovala i na bezpečnosti, stále aktuálnějším tématu kybernetického světa. To má za následek lehce pomalejší start prohlížeče, který nyní lépe spolupracuje s antivirovými systémy. Výhodou je lepší kontrola přenášených dat. Například pod OS Windows Vista je možné díky rodičovské kontrole zakázat stahování (nejen) spustitelných souborů pro určité uživatele. Velká pozornost byla věnována i ochraně proti phishingu – podvodným stránkám.

Nejvíce viditelné změny

Ačkoliv je rozdílů požehnaně, jen některé z nich přinášejí něco zcela nového. Ovšem pár radikálních vylepšení tu je, a ta stojí za to. Předně jde o systém vyhledávání a zadávání adres.

Pokud začnete psát adresu, objeví se tradiční nabídka z dříve zadaných názvů, ovšem v netradiční podobě. Nabízené možnosti tvoří dva řádky, z nichž první obsahuje ikonu webu a název hlavičky, druhý potom adresu samotnou. Díky tomu můžete vyhledávat nejen podle adresy, ale i podle klíčových slov. Nabízené varianty jsou řazeny velmi inteligentně, je vidět že vývojáři si dali s touto novinkou hodně práce.

Aby bylo všem jasné o co kráčí, přidávám příklad. Četl jsem na Novinkách článek o koncertu Billy Talent. Chtěl bych se na něj podívat znovu, ale nechce se mi jej dohledávat, nevím v které kategorii se nalézal, a jsem líný používat historii, protože to jde jednodušeji. Zkrátka napíšu místo adresy „billy talent“ a objeví se nabídka odpovídajících webů. A světe div se, mezi nabízenými možnostmi najdu tu svou kýženou.

Vyhledávat z řádku pro adresu lze i pomocí hesel a částí adres.

Změny v doplňcích aplikace

Firefox je všeobecně oblíbený díky množství přídavných modulů (plug-ins), kterých existují tisíce. Ovšem s novou verzí není jisté, zda stará vylepšení budou fungovat. Překvapilo mě, že po instalaci převzal Firefox 3 nastavení z dosavadní dvojky včetně právě doplňků. Bohužel dobře polovina starých nefunguje, je proto nutné stáhnout nové verze pro trojku, pokud jsou již dostupné.

Naštěstí pro vyhledávání a správu pluginů existuje ve Firefoxu zcela nové rozhraní. Není nutné vyhledávat na webu, vše si můžete odbýt přímo v prohlížeči. To platí především pro případ, že víte, co hledáte. Nový správce doplňků nyní umožňuje i vypnout již nainstalované pluginy. Například u Download helperu, který doprovází nepříjemná poskakující ikonka je to opravdový dar z nebes.

Méně výrazné změny

Ačkoliv se vývojáři Mozzily snažili co nejvíce zachovat systém předcházejícího Firefoxu, jsou mnohé nabídky rozšířené o nové volby. Například lze podrobně nastavit chování prohlížeče při vypnutí i s větším počtem záložek.

Změnilo se také přibližování a oddalování stránek, velká bolístka druhého vydání. Stránky lze zoomovat plynule včetně grafiky, flash animací nebo videoklipů. Komu vyhovoval starší systém měnící jen velikost písma, může se k němu v nastavení vrátit.

Poslední pohled bude patřit záložkám. Když přidáváte stránku do záložek, můžete k ní přidat klíčová slova, podle kterých ji následně můžete vyhledat z řádku pro adresu. Tam se klíčová slova zobrazují vpravo.

Má to cenu?

Pokud stále váháte s přechodem na nový Firefox 3, určitě se odhodlejte a zkuste jej. Zakrátko zjistíte, že to má skutečně cenu, neboť nová verze se opravdu vydařila. Svého předchůdce překonává v mnoha ohledech, ale zároveň zachovává staré známe prostředí, tolik důležité pro mnoho věrných uživatelů.

Pro uživatele konkurenčních prohlížečů, hlavně Opery, se toho však moc nezměnilo. Firefox pořád zůstává především nepopsaným listem, který si můžete ozdobit dle svého vkusu a potřeby, což je zároveň jeho nejsilnější zbraní.