Samsung GX-20 je nefalšovaný chameleon. Netrvalo to ani deset vteřin, a už mi bylo jasné, že tento fotoaparát je ve skutečnosti Pentax K20D. Kromě stejně rozmístěných ovládacích prvků na to upozorňuje hlavně zkratka OIS odpovídající systému optické stabilizace právě Pentaxu.

S GX-20 se to má následovně. Samsung vyrábí CMOS senzor s rozlišením 14,6MPx, který prodá Pentaxu na výrobu modelu K20D, jehož polotovary zpětně odebírá. Softwarové vybavení a oplastování je potom opět práce Samsungu. Díky této symbióze tak můžete na zrcadlovky Samsung nasazovat objektivy Pentax, čímž zásadně vzrůstá jejich nabídka.

Seznámení s GX-20

Základní popis nejvyššího modelu Samsungu zní následovně: CMOS snímač s rozlišením 14,6MPx, optická stabilizace na čipu, SD karty, bajonet KAF2 a systém Lifeview. Postupně si vše rozebereme.

Největší lákadlo fotoaparátu je snímací čip Samsung s rozlišením 14,6MPx efektivně. Na jedné straně představuje skvělou marketingovou kulisu, pro znalejší několik otázek. Jistě tušíte, že jde o rozměry snímače a v návaznosti i šum ve snímané scéně. Odpovím jen na první – rozměry dosahují 23,4 x 15,5mm.

Velmi pozitivně je nutno vnímat optickou stabilizaci na čipu. Tím odpadá nutnost pořizování si nákladných stabilizovaných objektivů (Canon, Nikon) a tělo fotoaparátu tím získává na hodnotě.

Zde přímo navazuje kapitola objektivy. Bajonet KAF2 používá jak Pentax, tak i Samsung. Můžete tak použít objektivy obou firem. My jsme dostali kit se základním sklem 18-55mm/f3,5-5,6. I ostatní příslušenství na GX-20 se shoduje s Pentaxovou K20D, jmenujme blesky a rozšíření pro baterie.

.: Objektiv prodávaný s GX-20 v kitu má rozsah 18-55mm při světelnosti f3.5-5.6. Optickou stabilizací disponuje snímací čip.

Funkce Lifeview umožňuje náhled fotografované scény na LCD hledáčku. Touto funkcí starší zrcadlovky nedisponovaly, protože optický hledáček je přeci jen lepší, ale zase se do něj nedá v jistých chvílích koukat, například při focení nad hlavou. Z toho také plyne, že Lifeview je funkce doplňková, sotva ji budete využívat častěji. Ale o tom později.

Ergonomie na jedničku

Fotoaparát padne do ruky naprosto perfektně. Tomu napomáhá i vcelku robustní provedení GX-20 a hmotnost téměř 900g. Pochvalu zaslouží i rozmístění ovládacích prvků. Všechny důležité ovladače (uzávěrka, clona, korekce expozice, zámek autofocusu) jsou velmi lehce dosažitelné. A i když citlivost ISO jde nastavit pouze přes menu (Fn na zadní straně), celý postup zvládnete jen palcem a poměrně rychle.

Zajímavě je řešena záklopka karty a baterie. Ty jsou zajištěny proti otevření jakýmsi klíčkem, kterým je nutno nejdřív otočit. Zvláště u slotu na kartu to není k zahození, neboť se nachází na pravé straně, kde byste ji jinak mohli omylem otevřít a vypnout tak fotoaparát.

S hledáčkem u oka a nad hlavou

GX-20 je dobře vychovaná zrcadlovka. Tento pocit získáte už při pohledu přes hledáček, kde nechybí informace o cloně a uzávěrce. Díky informačnímu LCD panelu vpravo u spouště má fotograf neustále pod kontrolou nastavení. To se týká i způsobu snímkování (jediný snímek, série) nebo citlivosti.

.: DSLR Samsung GX-20

Odezva fotoaparátu je fantastická. Ostření probíhá velmi rychle a závěrka reaguje autenticky po stisknutí spouště. Co mi však vadilo byl hluk vydávaný motorkem objektivu. S ostřením lesklých předmětů a ploch byl taktéž problém. Tady je mnohem lepší sáhnout po manuálním režimu.

Díky velké vyrovnávací paměti lze fotografovat ve velmi rychlém sledu i v režimu jediného snímku, a to dokonce i ve formátu RAW. Sekvenční snímání potom zvládá až 3 snímky za sekundu v plném rozlišení. Stejnou rychlost nabízí i konkurence, tedy nic převratného.

Pořízené snímky lze ukládat buď do formátu JPEG nebo RAW. Na maximální kvalitu je komprese JPEG velmi dobře nastavená, takže se na fotografii netvoří artefakty. Jediná nevýhoda je ve velikosti souboru, který při 14,6MPx (4672 x 3104px) zabere na paměťové kartě i více než 10MB.

Kvalitní baterie

Když jsem procházel pořízená fota a sledoval šum podle citlivosti ISO, nemohu říct že jsem byl překvapen. Hodnoty 100 a 200 jsou zcela v pořádku, barevné plochy celistvé. ISO 400 bych ještě označil za použitelné, neb se při něm začíná objevovat šum, ale při pohledu na 800 se mi již houpal žaludek. CMOS senzor s tak vysokým rozlišením má zkrátka nevýhodu vyššího šumu.

Funkce Lifeview umožňuje pustit obraz na LCD displej v zadní části fotoaparátu. Toho se využívá, pokud nemůžete z nějakého důvodu nahlížet do hledáčku a nechcete fotografovat naslepo. Bohužel zatím není odezva při použití Lifeview vůbec rychlá a prodleva před dalším snímkem je vskutku strašná, to znamená víc než dvě sekundy. Jde proto pouze o doplněk, který sotva někdo častěji použije.

 

.: DSLR Samsung GX-20

Poslední sledovanou hodnotou byla pro mě výdrž baterie. Rovnou se přiznám, že přesný počet snímků na jedno nabití neznám. Samsung jsem používal tři dny, během nichž jsem pořídil asi 300 snímků převážně bez blesku, ale indikátor stavu baterie stále hlásil plno. Výrobce udává přes 500 fotografií v kombinovaném režimu s bleskem, čemuž bych se nebál uvěřit.

Hodnocení

Samsung GX-20, jako nejvyšší model DSLR firmy Samsung, rozhodně v ničem nezaostává za zavedenou konkurencí. Aby také ano, když základ tohoto modelu není nic jiného než fotoaparát Pentax K20D. Podobná je i cena, která v kitu se zkoušeným objektivem (18-55m) činí 28 500Kč s daní.

Za výhody GX-20 lze považovat optickou stabilizaci na čipu, mohutné tělo s dobrým úchopem, informační (a podsvícený) LCD displej a dobrou výdrž na baterie. Jako nevýhodu vidím pouze vyšší šum obrazového senzoru při citlivosti ISO 800 a výš.