Evropská komise na oznámení Microsoftu odpověděla, že podle jejího přesvědčení je její rozhodnutí právně čisté. Komise se 27. února rozhodla uložit Microsoftu rekordní pokutu za to, že firma dostatečně nezpřístupnila informace o svých produktech konkurentům a že jim za přístup k těmto informacím účtovala příliš vysoké poplatky.

Poskytovat informace konkurentům nařídila komise Microsoftu ve svém prvním zásadním antimonopolním rozhodnutí proti firmě z roku 2004.

Únorová pokuta je největší, jakou kdy od Bruselu dostala jednotlivá firma. Současně je to první případ, kdy EK přistoupila k takovéto penalizaci kvůli tomu, že daná firma nevyhověla jejímu předchozímu rozhodnutí. EK už v minulosti vyměřila Microsoftu dvě pokuty kvůli zneužívání firemní dominantní pozice na trhu operačních systémů osobních počítačů.

V roce 2004 firmu potrestala částkou 497 miliónů eur a nařídila jí učinit nápravné kroky; v roce 2006 jí pak dala další pokutu 280,5 miliónu eur za to, že se Microsoft nařízení dostatečně nepodřídil, na což navázala i poslední pokuta. Firma se odvolala proti první pokutě, avšak neúspěšně.