Veletrhům informačních technologií a spotřební elektroniky Invex a Digitex loni meziročně ubyla asi pětina návštěvníků. Zatímco v roce 2006 přišlo na brněnské výstaviště 105 000 lidí, loni jich bylo jen asi 80 000.

Podle průzkumů klesl počet organizovaných školních zájezdů a nejmladších návštěvníků, odborné dny veletrhů byly naopak o deset procent navštěvovanější než loni.

"Loňský model, kdy veletrhy začínaly v úterý a končily v sobotu, se neosvědčil. Zřejmě to bylo tím, že na sobotu vyšly prázdniny a bylo navíc špatné počasí. Rozhodli jsme se vrátit k tradičnímu harmonogramu od pondělí do čtvrtka," řekl Malý.

I přes zkrácení veletrhů plánuje, že na výstaviště zavítá stejně lidí jako vloni. Novým lákadlem by měla být výstava Interkamera, která je historicky spojena se sbírkami a stálou expozicí fotografické a filmové techniky v Národním technickém muzeu v Praze. Výstaviště si od něj pronajalo ochranou známku výstavy na pět let.

Invex ztrácí pro většinu návštěvníků své kouzlo

Loňský ročník veletrhů označila za horší než předchozí asi polovina účastníků (51 procent), pětina z nich měla naopak pocit, že akce se vydařila lépe než předchozí, 29 procent se přiklonilo k názoru, že úroveň zůstala podobná.

Více než 80 procent návštěvníků a vystavovatelů uvedlo, že se chystá zúčastnit i příštích ročníků, uvedl Michal Peca ze společnosti Factum, která výzkum provedla. Mezinárodní veletrh Invex je čtvrtý největší veletrh informačních a komunikačních technologií na světě.

Boom zažíval ve druhé polovině 90. let, kdy přicházelo každý rok 120 000 až 130 000 lidí. Loni na Invexu a Digitexu vystavovalo 519 subjektů z 21 zemí, o rok dříve jich bylo 580 a zúčastnilo se 22 států. Výstavní plocha loni meziročně klesla z 29 500 na 22 870 metrů čtverečních.