Creative není jedinou firmou, která sluchátka s vlastností potlačení zvuku prodává. Vlastně každý větší výrobce, jmenujme například Sennheiser nebo Logitech, má nějaký podobný model ve své nabídce. Přesto jsou Aurvana X-Fi v některých ohledech jedinečná. Kromě aktivního potlačování okolního ruchu totiž nabízí i technologii X-Fi Crystalizer a X-Fi CMSS-3D. Jejich funkce si probereme postupně.

Active Noise Cancellation (aktivní potlačení zvuku)

Stěžejní vlastností skořepinových sluchátek Aurvana je schopnost vyrušit nepříjemné zvuky vydávané okolím. V zásadě jde o přehrávání okolních zvuků v opačné fázi, čímž se u posluchače vyruší. Avšak aby nedocházelo k utlumení všech zvuků, ruší sluchátka jen ty pravidelné. Tedy vrčení jakéhokoliv motorku bude utlumeno, zato klapnutí dveří nebo náhlá otázka projde až k uším posluchače.

Protože jde o aktivní proces zapojující elektroniku, musí být sluchátka zvlášť napájena. Aurvana X-Fi fungují na dvě AAA baterie (případně akumulátory). Pokud se vybijí, sluchátka hrají dále, jen přestane fungovat potlačení okolního ruchu.

X-Fi Crystalizer

Možná znáte zvukové karty řady X-Fi. Pokud ano, jde o stejný princip jako v jejich případě. Pokud ne, potom vězte, že Crystalizer je opět elektronická součást snažící se o vylepšení zvuku z komprimovaných skladeb ve formátu jako MP3 nebo WMA, zvláště s nízkým datovým tokem. A věřte nebo ne, ono to opravdu funguje, i když...

Podle reklamních hesel dovede tato hračička obnovit detaily a pestrost zvuku ztracené při komprimaci do formátu MP3. Ve skutečnosti spíš než detaily přiživí trochu hlubší tóny, čímž posílí mohutnost zvuku a zlepšuje atmosféru nahrávky. Nejde proto o záležitost audiofilskou, kde se dbá na maximální věrnost zvuku, ale o službu většině populace poslouchající pro radost.

X-Fi CMSS-3D

Třetí do party tu máme virtuální rozšíření zvuku do prostoru. CMSS-3D oddaluje stereofonní kanály více od sebe a vytváří tak dojem většího poslechového prostoru. Využití nalezne především při sledování filmů, k ozvláštnění hudby není přímo určena.
Když spojíme všechny tři technologie dohromady, dostáváme slušně nabitá sluchátka.

Teď bude hodně záležet na tom, jak nám zahrají. Předpoklady jsou solidní, nejen kvůli ceně sahající na hranici čtyř tisíc korun. Frekvenční rozsah by měl pokrývat pásmo 20Hz až 20kHz, citlivost je potom až 105dB/mW. Zvuk produkují 40mm neodymové měniče, konektor je samozřejmě pozlacený.

Jak tedy hrají?

Pokud vypnete všechny elektronické vymoženosti, je zvuk vyvážený, trochu zdůrazňující basy. Ovšem čistota projevu není příliš vysoká, při větším souzvuku se ztrácí detaily a zanikají vokály. Situace se poněkud mění po aktivaci X-Fi Crystalizeru. Potom je zvuk opravdu o něco pestřejší a opravdu čistější. Jen s vyvážením to není tak slavné, poněkud se propadají středy a není od věci zvuk vyladit ještě na ekvalizéru.

Pokud zvážíme pořizovací cenu, nejde o zázračné dítko. Tedy aspoň dokud nesednete do metra a zapnete potlačení okolí. V tu chvíli začnou Aurvany bodovat na plné čáře. Hučení, skřípání a všechen ten rachot okolo se zásadně vzdálí, není tak potřeba pouštět hudbu nijak extrémně hlasitě, a ji přesto slyšíte. I když to má i svou stinnou stránku, zvuk je mírně zastřený. Na to však narazíte u všech noise cancelling sluchátek.

Zbývá už jen vyzkoušet CMSS-3D. V rámci sledování filmů jde o vítanou změnu. Zvuk jako-by přicházel s větším odstupem a s větší boční orientací. Lépe se tak určuje směr svištící kulky, místo úkrytu ukecaného vraha nebo zdroj kapající vody.

Zpracování a ergonomie

Sluchátka jsou poměrně robustní, na pohled dobře zpracovaná. Mušle jsou rozměrné a ukryjí pod sebe celé ucho, navíc dobře přiléhají. Polštářky jsou akorátně měkké, potažené koženkou, a i když raději nosím na hlavě jiné materiály, nemohu si na ně stěžovat. I po dlouhém poslechu jsem se necítil nepohodlně. Tomu dopomáhá i nízká váha, která nepřesahuje 270g s bateriemi.

Že jsou Aurvany X-Fi určeny především na cesty dokládá jejich přívodní kabel. Ten je rozdělen na dvě 1,5m dlouhé části, přičemž první metr a půl je zakotven pevně, druhý má formu prodlužovačky. Konektory jsou 3,5mm zlacené jakcy, redukce na 6,3mm je přiložena.

Hodnocení

Creative má s podobnými sluchátky již zkušenost, která se pozitivně odráží v modelu Aurvana X-Fi. Ne že by mohly konkurovat na poli dokonalosti projevu, tam je stále co dohánět, ale především možnost zvukového potlačení okolních ruchů a vylepšení špatných MP3 souborů pomocí funkce Crystalizer přijde na cestách vhod. S cenou přibližně 3 800Kč s daní určitě neosloví nijak široké publikum, ale ve své kategorii těžko hledají rovnou konkurenci.