Název balíčku klávesnice a myši není vůbec náhodný. Postarala se o něj klávesnice se zvlněným profilem, jejímž účelem je lépe se přizpůsobit lidské ruce a nabídnout tak maximální možný komfort. Logitech samozřejmě nezkoušel štěstí s novým profilem, konkurence nabízí zvlněnou klávesnici už velmi dlouho. Šlo tedy spíš o zacelení nabídky.

Běžnou praxí je prodávat sety klávesnice s myší v bezdrátovém provedení, nejinak je tomu zde. Pokud máte zájem pouze o klávesnici, můžete si pořídit samostatnou variantu, ovšem na drátě. Bezdrátová komunikace probíhá v rámci Fast RF radiového signálu, který sice netrhá rekordy v dosahu přijímače, maximum je okolo pěti metrů, ale zato garantuje dlouhý život baterií.

Klávesnice středem zájmu

Důležitějším prvkem je v setu bezesporu právě klávesnice. Multimediálních tlačítek příliš nepobrala, nalezneme zde jen typický standard zahrnující změnu hlasitosti, tlačítka ovládání hudby a videa, programovatelné klávesy ke spouštění poštovního klienta apod. nebo tři funkční tlačítka určená výhradně operačnímu systému Windows Vista. Na první pohled vás však zaujme něco dočista jiného.

Tvar alfanumerické části je zde zahnutý do oblouku a zprohýbaný. Oblouk napomáhá mnohem pohodlnějšímu umístění rukou, více zeširoka. Zprohýbání potom odpovídá různé délce jednotlivých prstů. Písmena pod prostředníkem jsou proto umístěna níž než ta ovládaná ukazovákem. Nadšeni z toho budou především lidé zvyklí psát deseti prsty, problém však klávesnice nedělá ani uživatelům píšícím s vizuálním kontaktem.

Jen průměrná myš

Na rozdíl od slibně navržené klávesnice nezáří přiložená bezdrátová myš s laserovým snímačem pohybu ani tvarovou, ani funkční výjimečností. Přestože je velmi dobře zpracována, pro dlouhodobou intenzivní práci není příliš vhodná. Na svědomí to má především tvar, jde o symetrickou myš vhodnou jak do levé, tak do pravé ruky. V dlani proto nesedí tak dobře jako asymetrické kolegyně.

Snímač myši je velmi dobrý, nevadí mu ani lesklý povrch kancelářského stolu. Zato uživateli může vadit lehké zpoždění kurzoru při pohybech. V kancelářských úkonech to není problém, ale pokud někdo plánuje myš používat na hraní her, nebude příliš nadšen. I váha bateriemi zatížené myši je poměrně vysoká. I když tu můžete snížit vyjmutím jedné ze dvou tužkových baterií. Myš dokáže pracovat i s jedinou.

Set na stole v praxi

Na tvar klávesnice si lze zvyknout překvapivě rychle, přestože se člověk učil psát na klasické rovné. Je to mnohem jednodušší než přecházet na klávesnice půlené (například Microsoft Natural). Proti nim má i tu výhodu, že dosáhnete na všechny klávesové zkratky, klávesy nejsou od sebe vzdálenější. Například Ctrl+B nebo kombinace Alt s funkčními klávesami nečiní problémy.

V ovládacím softwaru SetPoint, který je již dlouho nedílnou součástí všech periferií značky Logitech, je možné nastavit vše potřebné, od multimediálního přehrávače po vlastní programové nabídky. Vyzdvihnu především schopnost deaktivovat klávesu vyvolávající nabídku Start a klávesu CapsLock. Pokud s nimi při psaní často zápasíte, je to ideální řešení.

Tlačítka jsou příjemně měkká a při stisku i tichá. Zdvih je delší, nejde o nízkoprofilový typ. Podložka pod zápěstí integrovaná do těla klávesnice je tvořena měkkou pryží, která je na dotyk příjemná a pohodlná i po dlouhém psaní. Jedinou stinnou stránkou tak může být vynechání klávesy insert nahrazené zdvojeným vysokým deletem. Ovšem kdo používá Logitech, nejspíš si už zvykl, stejně jako na menší levý shift.

U myši není příliš o čem psát. Funguje jak je potřeba, pěticestné skrolovací kolečko není k zahození, ale symetrický design trochu sráží její atraktivitu a ergonomii. Především rozmístění tlačítek zpět a vpřed na protilehlé boky mi poněkud činilo problémy. Většinou je najdete jen na jedné straně.

Hodnocení

Ve výsledku jde o povedený set klávesnice s myší, svými parametry určený především ke kancelářským úkonům. Bezdrátovému provedení spolu s vysokou výdrží na baterie není co vytknout, stejně tak jako ergonomii a funkčnosti klávesnice. Myška lehce snižuje úroveň komfortu, na funkčnosti však nic neztrácí. Designově na tom set jistě není zle, černo-stříbrná kombinace nikoho neurazí. Cena 1 900 Kč s daní se proto jeví jako opodstatněná, zvláště s přihlédnutím k pětileté záruce.