Když se poprvé podíváte na reproduktorovou sestavu Z Cinéma, nepůsobí o nic více majestátně než jiné výrobky Logitech. Je patrné kvalitní zpracování, umírněný, ovšem o to více elegantní design, vše samozřejmě podloženo pěknými čísly na papíře. Tak například maximální výkon trojice zesilovačů dosahuje 180W RMS. To stačí bohatě k tomu, aby vás všichni sousedé po zbytek života proklínali během bezesných nocí.

Samozřejmě hudba není zdaleka jen o výkonu, důležitá je věrnost zvuku, minimální zkreslení a v případě Z Cinéma i možnost simulace prostorového zvuku technologií SRS TruSurround HD. Nečekejte však výsledek adekvátní šestikanálové sestavě, jde o náhražku pracující s odrazem zvuku a „nedokonalostí“ lidského ucha.

Co všechno je součástí Z Cinéma

Kromě dvou satelitů a poměrně mohutného subwooferu najdeme v balení ještě dálkové ovládání, a to ne ledajaké. Jde o rozměrný ovladač s možností použití v prostředí systému Windows Vista nebo XP, avšak jen ve verzích s aplikací Media Center. U XP tak přichází v úvahu jen varianta MCE, u Vist to jsou Premium a Ultimate.

Pokud takový operační systém nepoužíváte, z dálkového ovládání můžete pouze měnit hlasitost, reproduktory vypínat nebo měnit úroveň výšek a basů. Pokud ano, potom můžete poslouchat internetová rádia, ladit TV programy přes TV tuner nebo prohlížet fotografie na disku.

Poněkud exoticky vypadá v krabici od reproduktorů kompaktní disk s ovládacím programem, respektive s aplikací přehledně zobrazující nastavení reproduktorů. Monitoruje úroveň hlasitosti, výšek, basů nebo zda je zapnutá simulace prostorového zvuku. Taktéž přes něj nastavíte funkce dálkového ovládání, i když v poněkud omezené míře.

Připojujeme počítač a MP3 přehrávač

Výrobce velmi zajímavě vyřešil problém komunikace dálkového ovládání s počítačem. Pokud by šlo o klasické 2.1 reproduktory připojené pomocí zvukové karty, musel by být v příslušenství ještě přijímač pro DO. Místo toho u Logitechu implementovali do bedniček zvukový čip. Z Cinéma si tak vystačí jen s USB portem, nepotřebují počítač vybavený zvukovou kartou. A přes USB potom komunikuje i dálkové ovládání.

Samozřejmě se myslelo i na poslech z externích zdrojů, především z příručního MP3 přehrávače. Na pravém satelitu tak můžeme najít vstup konektoru jack 3,5mm. Ten je tradičně doprovázen i výstupem pro sluchátka, pokud zrovna není vhodná doba pro hlasitou produkci.

Na pravém satelitu je umístěn i informační panel s decentním oranžovým podsvícením. Pokud znáte stereofonní model Z-10, možná budete překvapeni jednoduchostí displeje. Nezobrazují se zde názvy přehrávaných skladeb, pouze hlasitost a přehrávací režim. Ale i to značně zpříjemňuje použití.

Hrajeme a posloucháme

O reproduktorech Z Cinéma mohu prohlásit, že hrají stejně dobře jako vypadají. Zvuk je i díky 24-bitovému přenosu přes USB velmi čistý a prostý jakýchkoliv ruchů. Dvoupásmové satelity s 1“ a 3“ membránou se opravdu snaží nabídnout plný zvuk od výšek po středy, což odspodu jistí poněkud předimenzovaný subwoofer. I když na film a některé moderní hudební žánry nadvládu hlubokých tónů posluchači ocení.

Logitech dokázal velmi dobře sladit satelity s „hrombednou“, a tak se vzájemně nepřekrývají. Nemohl jsem se však zbavit pocitu, že subwooferu chybí schopnost basy prokreslit. Hodí se tak spíš na filmové výbuchy a podmalování atmosféry, nikoliv pro poslech baskytary či varhanního orchestru. Pokud však nepatříte mezi velmi náročné posluchače, bez delších průtahů jim to odpustíte.

Iluze prostorového zvuku ve filmech je přesně taková, jakou jsem očekával. Zvuk je o něco prostorovější, spíš bych řekl širší, než na klasickém stereu, ale na vícekanálovou soustavu nemůže dosáhnut. Ostatně stejného efektu dosahují systémy Sensaura, DD Pro Logic apod.

Hodnocení

Logitech Z CinémaSurround Sound System, jak zní celý název zkoušených reproduktorů typu 2.1, se prodává za cenu přibližně 6 000Kš s daní. S přihlédnutím k designu, výkonu, přiloženému dálkovému ovládání a možnosti obejít se bez zvukové karty takovou sumu jistě pochopíte.

I zvuk produkovaný reproduktory patří k tomu nejlepšímu, co lze pro počítače pořídit. Paradoxně se však mohou vyjmenované výhody lehce změnit v nevýhody, to pokud vás dálkové ovládání nezajímá a vlastníte dobrou zvukovou kartu. Potom se najdou stejně kvalitní konkurenti, ovšem za cenu téměř poloviční, například Altec Lansing MX5121.