Když se k tomu navíc přidá voják Vietcongu za každým pařezem a nášlapná mina pod každým drnem, je deštný prales to nejméně vhodné místo pro život. Aby si někdo v podobném prostředí liboval, musí být minimálně zeleným baretem.

Zelené barety jsou příslušníci ozbrojených sil USA, kteří se specializují na akce v týlu nepřítele. Jejich vedlejší specializací je výcvik geril: Družstvo zelených baretů za pár měsíců může vycvičit prapor partyzánů. Ve hře Vietcong, kterou připravuje český tým Pterodon Software pro světový trh, se hráč právě takového družstva ujme.

Jak vyplývá z volně šířitelného dema, Vietcong nebude bezhlavá střílečka. Na druhou stranu to nebude žádná složitá simulace. Bude to prostě hra, ve které si hráč musí počínat opatrně a pomalu. Jediné, co lze ve hře absolvovat rychle, je smrt.

Každá moderní akční hra má dvě dimenze: singleplayer a multiplayer. Ve hře jednoho hráče se bude jednat o klasický postup od mise k misi, přičemž hráč bude mít na povel šest vojáků s různou specializací (doktor, odstřelovač, kulometčík...). Jednoho vojáka bude přímo ovládat, dalším bude udílet pokyny. Výhodou pro hráče je, že se podřízení budou chovat poměrně inteligentně. Nevýhodou je, že totéž lze čekat i od nepřítele. Vojáci Vietcongu dovedně využívají terénu, kryjí se stromy a kameny a míří proklatě přesně.

V multiplayeru budou k dispozici tři módy: klasické všichni proti všem a boj o vlajku, třetí bude originál: Američané budou dělat doprovod osvobozenému rukojmímu, Vietcongové se ho během přesunu budou snažit zlikvidovat.

Kdo viděl oscarový snímek Olivera Stonea Četa, ten ví, že Vietnamci si hloubili pod zemí tunely, do kterých se americkým vojákům lézt nechtělo. Hráč Vietcongu do nich bude muset. Na druhou stranu má na rozdíl od skutečnosti vždy k dispozici funkci LOAD. Hráč využije i bojovou techniku džípy a automobily. Do akce ho bude přepravovat vrtulník, užije si i plavby na obrněném říčním plavidle. Prostě možností bude fůra.

Co je naopak nemilé, jsou hardwarové nároky. Přestože oproti demu se toho ještě může leccos změnit, PC 1 GHz s 256 MB RAM a 64 MB RAM na grafické kartě bude minimum pro slušné hraní. Jak to s Vietcongem dopadne ve finální podobě, poznají hráči zanedlouho. Měl by vyjít do jara.