Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová pokutu odůvodnila tím, že Microsoft dostatečně rychle nepředal konkurenci informace o svých programech.

Evropská unie tak pokutovala Microsoft již potřetí.

První pokutu ve výši 280,5 miliónu eur obdržel Microsoft před dvěma lety přídavkem k rekordní pokutě 497 miliónů eur z roku 2004, kterou společnost od Bruselu dostala za zneužívání dominantního postavení na trhu.

Podnik se odvolal i proti původnímu rozhodnutí, společnost však neuspěla.

Microsoft žádal soud o rozhodnutí, zda evropští regulátoři měli pravdu s tvrzením, že podnik nedodal adekvátní a kompletní technickou dokumentaci konkurenci. Jde o výrobce programů pro počítačové servery, které umožňují počítačům s operačním systémem Windows komunikovat s tiskárnami a další technikou.

"Microsoft je první společností za 50 let unijní politiky hospodářské soutěže, kterou komise pokutovala za to, že se nepodrobila protimonopolnímu nařízení," uvedla komisařka. Poznamenala také, že firmě hrozila pokuta až ve výši 1,5 miliardy eur.

EK: Pokuty pokrývají minulé období

Dnešní rozhodnutí pokrývá období mezi červnem 2006, kdy byla uložena předchozí pokuta, a říjnem loňského roku, kdy se firma rozhodla snížit licenční poplatky a zpřístupnit požadované informace.

Firma v reakci na prohlášení EK uvedla, že se pokuty týkají "minulých záležitostí", které jsou vyřešeny, a že se společnost nyní dívá do budoucna. Microsoft už ve čtvrtek oznámil, že zveřejní klíčové technologické informace o některých svých nejprodávanějších produktech. Zdůvodnil to tím, že chce posílit takzvanou interoperabilitu, tedy součinnost svého softwaru s programy konkurentů i zákazníků.

Microsoft nicméně stále čelí dalším případným akcím ze strany výkonného orgánu unie, který dohlíží na možné zneužívaní postavení na trhu. V lednu totiž EK zahájila další dvě formální šetření proti softwarovému gigantu - jedno se týká interoperability, druhé kvůli "svazování" různých softwarových produktů. Konkrétně jde o to, že Microsoft přidává ke svému operačnímu systému Windows prohlížeč Internet Explorer. Operační systém Windows využívá asi 90 procent osobních počítačů na světě.