Před měsícem by sotva někdo čekal, že bývalá ATI může přinést kartu přímo soupeřící s neohroženými titány GeForce 8800GTX a Ultra. Normální Radeon 3870 je sice cenově i výkonnostně zajímavý, ovšem jen zpovzdálí dýchá na paty modelu 8800GT, který rozhodně není nejvýkonnější v řadě.

Podle hesla „Co nejde silou, to jde ještě větší silou“, upekli u AMD kartu se dvěma čipy RV670 a výsledek nazvali R680. Tak vznikla karta X2, značením silně evokující procesory Athlon X2, což je také účel. Vždyť většina lidí ví, že X2 znamená dvoujádrové procesory a dají si jednoduše věci do souvislosti.

Specifikace Radeonu 3870 X2

Obě jádra jsou posazena na kartě vedle sebe na jediném plošném spoji. Proti jednočipové sestře pracují na frekvenci o 50MHz vyšší, což dává celkem 825MHz. Každé z jader má k dispozici paměť 512MB, jenže kvůli snížení nákladů jen typu DDR3. Frekvence pamětí je proto nižší (1800MHz), což s přehledem kompenzuje širší sběrnice. Datová propustnost tak stoupla až na 115,2GB/s. Konkurence v podobě GF8800 Ultra nabízí „jen“ 103,7GB/s.

Mezi jádra se vklínil ještě jeden zajímavý čip tvořící spojnici sběrnicí PCI Express se šířkou 16 linek, z nichž každá má propustnost 4GB/s v obou směrech. To znamená, že karta nepoužívá technologii Crossfire a není tak závislá na čipových sadách s jeho podporou. Radeon 3870 X2 se proto tváří jako jedna karta a umě tak maskuje svůj skutečný původ.

Vzhled a chlazení

Dvě jádra potřebují pořádně velký tištěný spoj, ale i tak X2 svou velikostí nepřekonala GeForce 8800GTX. Je prakticky stejně dlouhá, širší než základní deska. Kdo by jí chtěl ve své skříni, ať počítá a 27cm dlouhým macíkem. Chlazení zabírá do šířky dva sloty. A když ji potěžkáte, máte pocit, že jste za své peníze konečně něco dostali.

Ačkoli vypadá odstředivý větráček stejně jako model použitý na Radeonu HD2900XT, je o poznání kultivovanější. Nahlas se rozeřve vždy jen po zapnutí počítače následované rychlým zmlknutím. Při práci ve 2D tak karta neruší, svist je akceptovatelný. Poněkud krušnější časy nastávají při hraní her. Pod zátěží obě jádra generují solidní množství tepla, a tak není divu, že se větráček musí pořádně roztočit.

Zkoušel jsem na kartu napasovat alternativní chladič Zalman VF900 (i VF700), bohužel rozteč děr chlazení asi o milimetr neodpovídá, a to je opravdová škoda. Zda se pro karty 3870 X2 objeví chladiče třetích firem si netroufám odhadovat, to záleží na úspěchu grafiky samotné.

Výkon ve hrách

Ačkoli již dříve vyšly testy dvou karet 3870 zapojených do Crossfire, neodrážely zcela výkon nové X2. Ten je totiž vyšší, a to především kvůli jiným taktům. Kartu jsem vyzkoušel ve třech hrách, kde dokázala porážet GeForce 8800GTX (až na Crysis), přímého konkurenta v rámci cenové hladiny. Model Ultra jsem bohužel neměl nikdy k testu, nemám proto přímé srovnání.

V galerii na začátku článku najdete ještě TES4: Oblivion a výsledky populárního 3DMarku06. Celkově lze říct, že se 3870 X2 předvedla v tom nejlepším světle. V Unreal Enginu 3 je o mnoho výkonnější než konkurence a v Crysis, kde Radeony tradičně hodně zaostávaly není rozdíl nikterak dramatický.

Stejně jako zbytek výkonných karet je i tato silně závislá na výkou procesoru. Aby karta odhalila svůj potenciál, musí být v počítači s dvoujádrovým procesorem, a to co nejvýkonnějším. Doporučil bych Core2 Duo na frekvenci 2,4GHz jako minimum, ale čím výš, tím víc se Radeon odvděčí.

Zkušenosti z praxe

Bohužel jsem neměl v ruce prodejní variantu, pouze referenční vzorek. Nemohl jsem proto zjistit, jaká je teplota čipů pod zátěží, stejně tak se nenašel nástroj schopný hýbat s takty pamětí či jader. Nemohu tak referovat o možnosti přetaktování.

Hodnotit však mohu ovladače. Testování probíhalo na Catalystech 8.1, které jsou poslední oficiální ovladače pro karty Radeon. Překvapivě nedošlo k žádným neobvyklým jevům (rozklad obrazu, blikání, kolísání výkonu), které většinou provází neodladěné ovladače pro nové karty, zvláště pak dvoučipové. Pravda, příliš her jsem přes Radeon neprohnal, ale i tak bych čekal nějaký zádrhel – marně.

Zmíním se ještě o napájení. Karta nese dva externí konektory ( 6 a 8 pin), zapojené musí být oba dva. Naštěstí stačí jen klasické PCI-E konektory s 6-ti piny. 1334 milionů tranzistorů samozřejmě nepracuje zadarmo, minimální doporučený zdroj pro kartu má 400W, pro jistotu a možnost upgradu komponent to chce aspoň 450W.

Hodnocení

Radeon HD 3870 X2 opravdu mile překvapil. Samozřejmě na něm můžeme najít pár much, jako je vyšší hlučnost pod zátěží nebo také vyšší spotřeba pod zátěží, ovšem vzhledem k pořizovací ceně přibližně 10 500 Kč s daní a předvedeným výkonům nad tím jen mávnete rukou. Copak vy byste si nekoupili GeForce 8800Ultra o třetinu levněji?