Acer Ferrari, jako exkluzivní řada notebooků hrajících na emoce zákazníků, jsou v nabídce stále něčím výjimečným. Třebaže konkurenční ASUS vyrukoval s vlastní edicí notebooků Lamborghini, rozhodně se do povědomí zákazníků nezapsaly tolik, jako červené a černé laptopy s víkem z uhlíkového kompozitu a logem Acer.

Modelová řada 1100 zatím zahrnuje jediný model, zato k prasknutí nabitý příslušenstvím a technologiemi. Ač to z označení nevypadá, jde o 12" subnotebook vhodný především pro mobilní uživatele. To dokazuje i přítomný BT telefon či webová kamerka, oboje určené pro komunikaci přes internet. Avšak nepředbíhejme, podívejme se výbavu systematicky.

Pod kapotou

Základ notebooků řady Ferrari vždy tvořily procesory společnosti AMD, ani tentokrát tomu nebude jinak. AMD Turion 64 X2 TL66 taktovaný na 2.0GHz je více než solidním základem pro mobilní pracovní počítač. Díky nízkým cenám pamětí si mohl výrobce dovolit luxus 4GB operační paměti. Ty tvoří dva 2GB DDR2 moduly osazené ve dvou přítomných slotech, do kterých má procesor samozřejmě dvoukanálový 128-bitový přístup.

Ze zajímavých čísel potom zaslouží vyzdvihnout 250 GB, které poskytuje pevný disk nebo 256 MB grafické paměti určené čipu Radeon Xpress 1250. Pevný disk je samozřejmě připojen přes SATA rozhraní, grafické jádro potom komunikuje pomocí PCI-E sběrnice.

Multimediální výbava

Protože "megaherzy a gigabyty" již nehrají při výběru tak důležitou roli, podíváme se podrobněji na výbavu notebooku. Kromě několika samozřejmých doplňků jako DVD vypalovačka, WiFi síťová karta nebo čtečka paměťových karet nabízí Acer 1100 i slušnou dávku nadstandardu.

V notebooku tak najdeme BT vysílač verze 2.0 doprovázený maličkým telefonem (také BT) uschovaným v ExpressCard slotu, webovou kamerku nad displejem, snímač otisků prstů a bokem ještě bezdrátovou optickou myš designově doplňující notebook.

Zvláštní pozornost si zaslouží čtečka otisků prstů. Narozdíl od většiny konkurence totiž umožňuje přihlášení uživatele ještě před bootem systému (v našem případě Windows Vista Ultimate) a zásadně tak zvyšuje úroveň bezpečnosti a ochrany dat.

Vzhled a provedení

Od minulé generace se toho poměrně dost změnilo. Vzhledově je notebook mnohem agresivnější, přestože opět ubyla červená barva, tolik typická pro vozy Ferrari. Na druhou stranu je povrch členitější a právě proto i zajímavější na pohled. Co přitahuje pozornost je tradiční karbonové víko, se kterým je tato řada notebooků svázána.

Šestičlánková baterie zaručující čtyři hodiny provozu je zcela zasazena v notebooku a nevyčuhuje ani milimetrem z jeho půdorysu. Obdélník nenarušují ani dvě tlačítka na čelní straně, jedno určené k ovládání WiFi, druhé BT a to nezávisle na sobě. Je vidět, že řada 1100 odráží zkušenosti a dokáže je patřičně prodat.

Ferrari 1100 v praxi

Dva kilogramy hmotnosti patří v kategorii spíše k nadprůměru, rozměry potom ke klasickému zástupci dvanáctipalcových subnotebooků. Na omak je však poznat vysoká kvalita šasi, předně potom uhlíkového víka. To se nekroutí a neprohýbá ani z poloviny tak snadno jako levná plastová konkurence.

Rozmístění konektorů je řešeno s citem, tedy USB konektory jsou vlevo a vpravo rozděleny poměrem 2:1 a konektor síťové karty je natlačen co nejvíc k zadní stěně podobně jako malý FireWire konektor. Mechaniku DVD bych sice radši viděl na levé straně, aby nekolidovala při vysunutí s myší, ale v zásadě nejde o chybu, pouze o preferované umístění. Zato přijímač IrDA na pravé straně si zaslouží vyznamenání.

Přestože při provozu notebook poněkud více hřeje, chlazení zůstává dlouho tiché. Až při stoprocentním využití potenciálu notebooku se stává hlučnějším, avšak v rámci tolerance. Výdech chlazení je směřován na levou stranu, kde běžně uživatel nepracuje s myší a ohřátý vzduch mu nebude vadit.

Klávesnice překvapivě postrádá nějaká nadstandardní programovatelná tlačítka. Zkušenost však napovídá, že málokdo je používá, tedy nejsou vskutku potřeba. Klávesnice samotná je potom dostatečně pohodlná, většina kláves je neošizených (do šířky) a díky nízkému zdvihu a tichému chodu se na ní příjemně píše. Oceňujeme i umístění tlačítka "Fn" vpravo od klávesy "Ctrl", kde nebude mást hlavu uživatelům přicházejícím z velké desktopové klávesnice.

Hodnocení

Testované Ferrari dělá čest svému jménu. Vypadá skvěle, je zahalené v exkluzivním uhlíkovém kabátě a pod kapotou se tlačí velká porce výkonu, v tomto případě především 4 GB operační paměti. Ty v kombinaci s operačním systémem Windows Vista Ultimate nejsou k zahození.

Jen kdyby nebylo té ceny. Za exkluzivitu se zkrátka platí, a tak zájemce o tento notebook musí počítat s částkou převyšující 50 000 Kč. Ale i tak jde o jeden z nejjednodušších způsobů, jak si udělat radost a pořídit si Ferrari... A to je pocit k nezaplacení.