Sarkozy uvažuje o zrušení veškerých reklam na veřejnoprávních televizních kanálech. Výpadky v příjmech by měly být kompenzovány zpoplatněním "nových komunikačních metod, jako je internet a mobilní telefony."

"Toto by byla revoluce, která by upravila ekonomický model veřejnoprávní televize, změnila by povahu naší komunikační společnosti," řekl Sarkozy.

Experti jsou všeobecně přesvědčeni, že je zpoplatnění internetu špatným krokem. "Ale bez toho, aniž bychom věděli, jaké detaily má mít francouzská reforma, je těžké říci, jak problematické by bylo zpoplatnění internetu," řekl zástupce londýnské konzultační agentury Mandela Associates.

Francouzi plánují, že by poplatky za internet platili poskytovatelé internetového připojení. Jednat by se mělo o univerzální měsíční platbu. Kdyby každý z Francouzů připojený na internet, tedy více než 16 miliónů uživatelů, platil jedno euro měsíčně, vybralo by se ročně asi 192 miliónů euro, počítá deník Time.com. To by byla asi jedna čtvrtina toho, co veřejnoprávní televize ztratí výpadkem reklam.

Připojení k internetu je ve Francii vzhledem k příjmům velmi levné. Průměrně stojí 37 euro měsíčně. To je o 37 procent méně než je průměr zemí OECD.