Nástup oživení trhu je sice těžké předpovědět, analytici ale říkají, že výrobci včetně světové jedničky Samsung Electronics a čtyřky Elpida Memory počítají s oživením trhu pamětí DRAM v prvním pololetí příštího roku. 

Neměli bychom předpokládat, že současná neblahá situace bude v příštím roce pokračovat," uvedli analytici průzkumové agentury iSuppli. "Korekce odvětví začala již ve třetím čtvrtletí," dodávají.

Na začátku letošního roku vyvolalo značné naděje v odvětví to, že Microsoft uvedl na trh operační systém Windows Vista. Výrobci pak začali na trh chrlit více a více čipů, téměř dvojnásobek proti roku 2006, aby si urvali větší část trhu pro sebe. Velcí hráči na trhu jako Samsung či Hynix z Koreje ale poptávku silně nadhodnotili a ceny pamětí padaly dolů.

DRAM o 80 % levnější 

Podle organizace DRAMeXchange, která ceny paměťových čipů sleduje, se za letošní rok propadly ceny DRAM o více než 80 procent. Manažeři Samsungu předpokládají, že nejníže budou ceny v první polovině roku 2008 a že ve druhé půlce výrazně porostou.

Jak zásobování trhu překračovalo poptávku, podniky v ostré bitvě mezi sebou navzájem sledovaly, kdo jako první sníží výrobu, aby se pokles cen konečně zastavil. "Jak dlouho se to dá ještě vydržet?" ptá se tisková mluvčí Elpidy a dodává: "Všichni tak čekáme na to, až někdo výrobu omezí."

V mnoha podnicích se prodejní ceny pamětí DRAM dostaly pod výrobní náklady, upozorňují analytici. Firmám proto nezbylo než omezovat výdaje. Samsung i Elpida alespoň oznámily, že výdaje nehodlají zvyšovat.

Zároveň ale klesají zásoby čipů a výhled počítačových výrobců se zlepšuje. Elpida proto předpokládá, že ceny začnou růst v březnu. Nikdo ale neočekává, že oživení cen přijde hladce. Analytici Prudential Investment & Securities například tipují, že by se propad cen mohl protáhnout dokonce do třetího čtvrtletí příštího roku. Japonská poradenská firma J-Star Global navíc upozorňuje, aby se nepodcenila kvanta zásob.