Zoner Draw 3

V oblasti grafických programů pro vektorovou grafiku již léta mezi sebou soupeří Corel DRAW a Adobe Illustrator, které jsou oba považovány za špičku v dané oblasti. Pro běžného uživatele, který jednou za čas potřebuje vytvořit pozvánky na oslavu nebo blahopřání, jsou však oba programy zbytečně drahé a vzhledem k velkému množství funkcí i složitě ovladatelné.

A právě proto mě zaujal bezplatný Zoner Draw 3, který je plnohodnotným vektorovým grafickým editorem, jehož prostřednictvím můžete snadno vyrobit profesionálně vyhlížející leták, prospekt, ale i kratší newsletter nebo grafický návrh vašich vizitek.

Tento vektorový editor pochází z dílny české firmy Zoner, která má v nabídce i jeho nejnovější - čtvrtou - verzi, za kterou je již nutné zaplatit. Naopak starší verze programu je zadarmo a i přestože nenabízí tolik funkcí, může být pro mnoho uživatelů, kteří nepracují s grafikou denně, velice užitečná.

Zoner Draw v žádné případě nemůže konkurovat profesionálním vektorovým editorům, neboť jeho paleta funkcí se omezila jen na ty nejzákladnější. I s nimi však není problém při troše snahy vytvořit graficky atraktivní a profesionálně vyhlížející tiskoviny. Vše záleží jen na kreativitě uživatele. Na druhou stranu nabídka pouze nezbytných funkcí se pozitivně projevuje na snadnosti používání programu, a tak i začínající uživatelé se v programu lehce zorientují.

Z pokročilejších funkcí v programu najdeme jen práci s vrstvami a průhledností. V programu lze nastavit různé měrné jednotky a příjemné je i to, že si můžete vybrat jednu z šesti kvalit zobrazení včetně anti-aliasingu (vyhlazení hran). Zoner Draw dále umí skenovat obrázky přímo do programu a samozřejmostí je víceúrovňová funkce zpět. Ani zobrazování českých fontů nečinilo programu žádné potíže.

Zoner Draw 3 je ideálním programem především pro domácí uživatele, kteří jednou za čas potřebují vytvořit dobře vypadající tiskoviny a přitom nechtějí investovat do profesionálního grafického programu.

Součástí instalačního balíčku (o velikosti necelých 9 MB) je také Zoner Media Explorer 3.1 určený ke správě, prohlížení a drobným úpravám fotografií.

Pozn.: Pro časově neomezenou funkčnost programu je nutné se nejprve zaregistrovat na webových stránkách. Registrace je bezplatná a obratem vám bude elektronickou poštou zaslán registrační kód.

[ Ke stažení zde | Velikost: 8,82 MB | Hodnocení: 9/10 ]

Widget Print Directory 3.1

Tento jednoduchý program dokáže snadno vytisknout přehled všech souborů a složek ve vybraném adresáři na disku vašeho počítače. V programu si můžete podle 16 parametrů stanovit, jak přesně má výpis vypadat a které údaje má obsahovat (např. velikost, datum vytvoření souboru...). Výsledný přehled je možné nejen vytisknout, ale také uložit do textového souboru.

[ Ke stažení zde | Velikost: 1,03 MB | Hodnocení: 6,5/10 ]

Web Album Generator 1.0

Web Album Generator usnadní mnoho práce každému, kdo chce vystavit své fotografie na internetu. Program na základě stanovených parametrů automaticky vytváří webové stránky s náhledy vašich fotografií, které mohou být doplněny dokonce i popisky. Samotné ovládání programu je velice snadné a pro vytvoření vlastní galerie vůbec nepotřebujete žádné znalosti týkající se tvorby webových stránek; stačí jen vybrat fotky, stanovit si jejich velikost pro web a vybrat si jedno z několika barevných schémat. O vše ostatní se už program postará sám. Jak taková webová galerie vypadá se můžete sami přesvědčit např. na těchto stránkách. Jedinou výhradu mám k malé kvalitě náhledů, která je zapříčiněna vysokým stupněm komprese u JPEGu, jenž nejde v programu nikde upravit.

[ Ke stažení zde | Velikost: 835 kB | Hodnocení: 8/10 ]