Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz

Na velké veřejné zakázky brzy dosáhnou i menší firmy, slíbil Jankovský

Na velké stavební veřejné zakázky, kterým dosud kralují obří stavební společnosti, budou moci brzy postupně dosáhnout i menší firmy. V souvislosti s novelou zákona o zadávání veřejných zakázek, která v červnu míří do Sněmovny, to slíbil ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský na ekonomickém Žofínském fóru v Praze.

Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz
Na velké veřejné zakázky brzy dosáhnou i menší firmy, slíbil Jankovský

„I menší firmy se postupem času budou moci dostat k větším zakázkám,“ uvedl Jankovský.

Podle něho totiž jednou z nových podmínek pro zadávání veřejných zakázek bude to, že uchazeči budou muset dokládat již realizované reference, které svým finančním objemem dosahují alespoň padesáti procent hodnoty tendru, o něhož se bude soutěžit.

Menší stavební firmy tak budou, alespoň z pohledu zákona, postupovat „z nižších pater do vyšších“, kde se už budou točit větší peníze.

„Obrat firmy by napříště neměl při výběru hrát roli. Podstatné je, aby doložila bezdlužnost, nebyla v insolvenčním řízení, a jaké má reference,“ zdůraznil Jankovský.

U velkých tendrů rozhodne „panel expertů“ a vláda

Nicméně pokud se bude jednat o zakázky nad 300 miliónů korun, bude o nich rozhodovat vláda, či zastupitelstva měst, a to na základě stanoviska nově zřízeného panelu expertů, jenž bude úřadovat na půdě ministerstva pro místní rozvoj. Veřejných zakázek s takto vysokým objemem peněz se ročně vyhlašuje sto až sto dvacet.

K návrhu novely přes sto tisíc připomínek

Návrhy novely zákona o veřejných zakázkách vyvolává značné emoce. „Dostali jsme přes sto tisíc připomínek; téměř doslova od Šumavy až k Tatrám. Někdo navrhuje soutěžit jen o cenu, jiní jsou zase proto, aby se téměř nic nezveřejňovalo. Návrh zákona se snaží potlačit subjektivní názory, přičemž se musíme snažit, aby byl administrativně schůdný,“ zdůraznil Jankovský.

Kontroverzní miliónový limit až od roku 2014

Velké obavy totiž v tomto směru budí například navrhované snížení limitů pro nutnost vyhlašovat veřejnou soutěž na milión korun. To by ale podle Jankovského vedlo k neúměrnému zatížení úřadu pro hospodářskou soutěž.

Limit milión korun by proto vstoupil v platnost až od roku 2014, přičemž do té doby by se zakázky vyhlašovaly až od třímiliónové hranice.

„Zároveň jsme proti tomu, aby členové hodnotících komisí byli zveřejněni před ukončením soutěže,“ dodal Jankovský. Podle něho by ale jinak mělo být veřejné vše, na co se nevztahuje obchodní tajemství.

Informoval také o tom, že by se zavedla nová povinnost předběžného zveřejnění tendru měsíc před samotným vyhlášením. Pokud novela projde Sněmovnou, vstoupí v platnost od ledna příštího roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků