Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Důchodová reforma ztrácí u lidí podporu, raději se více připojišťují

Stále méně lidí v Česku je přesvědčeno o tom, že současný systém starobních důchodů vyžaduje podstatnou změnu. Z průzkumu agentury STEM vyplynulo, že od loňských voleb do Sněmovny podpora reformy penzijního systému rychle slábne.

Foto: Profimedia.cz
Důchodová reforma ztrácí u lidí podporu, raději se více připojišťují

Přesto ještě více než polovina Čechů (58 procent) se podle agentury domnívá, že v oblasti důchodového zabezpečení musí dojít k zásadním změnám. Před rokem si to ovšem myslelo 73 procent lidí.

Z hlediska politických preferencí dotázaných se k výraznějším změnám hlásí především voliči TOP 09 a ODS.

Výši starobních důchodů v Česku považuje za přiměřenou 23 procent lidí. Naopak podle 77 procent je pro staré lidi nepřiměřená, přičemž 45 procent z nich důchody pokládá za "určitě" nepřiměřené.

To je podle analytiků nejvyšší číslo od roku 1997, kdy STEM začal uvedenou problematiku sledovat.

Připojištěných je více

Počet účastníků penzijního připojištění v Česku v letošním prvním čtvrtletí stoupl na 4,55 miliónu, což byl proti konci roku 2010 nárůst o 22 tisíc. Tempo růstu penzijního pojištění je tak mírnější než v předchozích letech.

Letos bylo do konce března uzavřeno 121 tisíc nových penzijních připojištění. Vyplývá to z údajů ministerstva financí, které má k dispozici ČTK.

"Podle údajů poskytnutých penzijními fondy ministerstvu financí si penzijní připojištění stále udržuje růstový trend; tempo jeho růstu se však proti předchozím letům zpomaluje. Počet nově uzavřených smluv o penzijním připojištění je o 2000 smluv nižší než ve stejném období roku 2010," uvedlo MF.

S rostoucím počtem penzijních připojištění roste také objem státních příspěvků, které jsou poskytovány ze státního rozpočtu ve prospěch účastníků. Objem vyplacených státních příspěvků za letošní první čtvrtletí činil 1,39 miliardy Kč, což je o 30 miliónů korun více než za stejné období loni.

Počet penzijních připojištění, na která aktuálně přispívá zaměstnavatel, stoupá. Zároveň se ale zvyšuje i počet smluv, na která zaměstnavatel přispívat přestal.

Pouze na 69 procent penzijních připojištění, na která někdy zaměstnavatel přispíval, posílal peníze i ve sledovaném období. Na konci roku 2009 byl tento podíl 71,9 procenta, na konci roku 2008 to bylo 75 procent a ke konci roku 2007 zaměstnavatelé poskytovali příspěvek na 76,4 procenta penzijních připojištění.

Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994. Z původních 44 fondů jich ale na trhu zbylo deset.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků