Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Dluhy partner zjistí často až při exekuci

Kdo vlastně s námi žije ve společném bytě, se občas dozvíme, až když nám na dveře zaklepe nemanželský syn či exekutor s příkazem k zabavení majetku. Před svatbou, ale ani po ní nemáme moc šancí zjistit, že náš protějšek trpí nějakou závažnou chorobou či jaký má majetek nebo dluhy. Pokud nám to sám neřekne.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Dluhy partner zjistí často až při exekuci

Během svatebního obřadu si sice vzájemně slibujeme lásku, věrnost, říkáme, že známe zdravotní stav i stav majetku toho druhého, ale opak je často realitou.

„Podle nového občanského zákoníku č. 89/2012 Sb. má manžel nebo manželka právo na to, aby mu druhý sdělil údaje o svých příjmech a stavu svého jmění, jakož i o svých stávajících i uvažovaných právních, studijních a podobných činnostech,“ říká advokátka Soňa Sedláčková z advokátní kanceláře Lexium.

Byl moc hezký a také hezky lhal. Zadlužil nás deseti milióny.
padesátiletá Zdena

Ovšem jedním dechem dodává: „O ustanoveních vesměs platí, že ve své obecnosti, respektive abstraktnosti nejsou přímo vynutitelná.“

Dluží deset miliónů

„Když jsem si Karla brala, řekl mi, že je stoprocentně zdravý. Jenže mi zatajil závažnou duševní chorobu. To se bohužel projevilo na zdraví mých dětí, na chování mého manžela, když mě několikrát napadl a málem připravil o život,“ řekla Právu pětatřicetiletá Michala.

„Byl moc hezký a také hezky lhal, o tom jsem se přesvědčila, když začaly chodit exekuce. Zadlužil nás deseti milióny korun, to prostě nikdy nesplatíme, zvláště když nepracuje,“ svěřila se padesátiletá Zdena.

„Na to, že má manžel nemanželské dítě, jsem přišla náhodou, když mě na podnikovém večírku jeho trochu přiopilý kolega začal obdivovat za to, jak dobře snáším, že ze svého platu posílá každý měsíc tak vysoké výživné,“ uvedla třicetiletá Petra.

Zatajení závažných skutečností může být samozřejmě pádným důvodem k rozvodu. „To, že partner či partnerka neřekla svému protějšku závažné informace, se pak může projevit i při rozhodování například o výživném nebo o bydlení rozvedeného manžela,“ potvrzuje Sedláčková.

Zdravotní zpráva jen se souhlasem 

Jenže to už je často ten druhý v dluzích, musí řešit různé problémy. Nehledě na obrovské zklamání a šrámy na duši, sebevědomí a psychice. Na jaké informace o zdravotním stavu má vlastně ze zákona nárok manžel, syn, dcera, příbuzný či dlouhodobý partner?

„Zákon nevyjmenovává jednotlivé typy informací. Na informace o zdravotním stavu má nárok ten, koho sám pacient určí zápisem do zdravotnické dokumentace,“ řekla Právu Dana Šalamunová, zástupkyně ředitele odboru komunikace s veřejností ministerstva zdravotnictví.

Může například manžel či syn a dcera odmítnout, aby o jeho zdravotním stavu informovali manželku či rodiče, tedy aby o jeho zdravotním stavu kromě něj nikdo nevěděl?

„Podle zákona o zdravotních službách může pacient vyslovit zákaz poskytovat informace o jeho zdravotním stavu kterékoliv osobě. O této skutečnosti je opět učiněn záznam do zdravotnické dokumentace,“ vysvětluje Šalamunová.

Důvěra je základ

Základem šťastného manželství je otevřenost a důvěra, partneři nemají vést utajený druhý život. Podle psychologů to ovšem neznamená, abychom okamžitě odevzdávali tomu druhému všechny peníze a odkryli každou vteřinu svého života.

Zatajení určité racionální částky peněz, aby mohl partner udělat svému protějšku radost, rozhodně není zatajováním závažných skutečností. Partneři by si měli jako varovného znamení všimnout, když ten druhý záměrně o své minulosti, současných příjmech a závazcích mlží, odbývá jakýkoli dotaz, snaží se zásadně oddělit toho druhého od majetkových informací.

Rovněž se nedoporučuje s pláčem přiznat okamžitě partnerovi nečekaný a často i neopakovatelný úlet na služební cestě, který by jinak zůstal milosrdně skryt do konce života.

„Pokud se budoucí manželé rozhodnou upravit zúžení společné jmění manželů před manželstvím (tzv. předmanželskou smlouvou), nemusí to být vždy dostatečnou a účinnou ochranou proti vyženěným dluhům partnera ani před jeho marnotratným chováním během manželství,“ upozorňuje Sedláčková.

Zúžení společného jmění má totiž efekt pouze do budoucna, nikoliv zpětně. Zúžení ochrání manžela pouze tehdy, uvědomí-li o existenci zúžení druhý z manželů věřitele před uzavřením smlouvy. V exekuci notářské zápisy ani rozhodnutí soudu týkající se úpravy majetkových vztahů manželů nijak nepomohou a exekutor bude moci postihnout i majetek manžela, který se na vzniku dluhu nepodílel, dodala advokátka.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků