Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Gabriela Krejčová, Novinky

Češi splácejí své závazky jako druzí nejlepší v Unii

České domácnosti mají v rámci Evropské unie hned po Německu nejmenší problémy se splácením svých závazků z hypoték, spotřebitelských úvěrů či plateb za vodu a energie, ukázal průzkum Eurostatu. Potvrzují to i data sdružení SOLUS, podle něhož by měly české domácnosti letos vykázat historicky nejnižší míru potíží se splácením svých závazků.

Ilustrační snímek Foto: Gabriela Krejčová, Novinky
Češi splácejí své závazky jako druzí nejlepší v Unii

„České domácnosti mají ve srovnání s ostatními zeměmi EU relativně malé potíže se splácením svých závazků. Zatímco v Česku dluží po splatnosti něco málo přes čtyři procenta domácností, v sousedním Slovensku je to takřka osm procent a v Rakousku sedm procent domácností,“ uvedl Luděk Čermák, předseda sdružení SOLUS.

Češi jsou v platební morálce v rámci EU na druhém místě, hned za Němci. Navíc za posledních deset let si Češi v žebříčku výrazně polepšili, ještě v roce 2007 spláceli hůř než třeba Estonci, Dánové, Nizozemci či Rakušané.

Podíl domácností se závazky po splatnosti (data za rok 2016, v %)
Německo
4,3
ČR4,4
Norsko4,7
Nizozemsko5
Lucembursko (1)
5,2
Švédsko
5,4
Dánsko5,8
Rakousko
6,5
Belgie
7
Slovensko (1)
7,5
Švýcarsko (1)
8,5
Velká Británie
8,7
Francie
8,8
Estonsko
8,9
Malta
9,2
Portugalsko9,3
Španělsko10,6
Itálie
10,7
Litva
10,7
Finsko
10,9
Polsko
11
Lotyšsko
14,9
Island (1)
15,3
Irsko (1)
15,9
Slovinsko
17,4
Maďarsko
19
Rumunsko
19,7
Chorvatsko
27,2
Kypr (1)
31,6
Bulharsko
34,2
Řecko
47,9
 
Zdroj: Eurostat, Pozn.: (1) data za rok 2015

V zemích s rozvinutými úvěrovými registry mají domácnosti výrazně méně potíží než v zemích s omezenou dostupností informací o platební historii klientů.

„V České republice máme více registrů, kde mohou odpovědné firmy posoudit úvěrovou historii i celkovou úvěrovou angažovanost klienta. Díky registrům SOLUS mají k údajům přístup i telekomunikační společnosti a jiná odvětví, která významnou měrou zlepšují celkový obraz o platební morálce klienta. Na Slovensku mohou firmy ověřovat pouze data z oblasti úvěrů, a společnosti tak nevidí, zda například klient dlouhodobě nedluží poskytovateli telekomunikačních služeb,“ upozornil Čermák.

Obdobná situace je také v Německu, kde jsou v registrech klientských informací obsaženy informace z oblasti financí, telekomunikačních služeb a energií.

„Také v Belgii, kde mohou společnosti ověřovat platební morálku klienta jen prostřednictvím údajů o úvěrech po splatnosti v registru tamní centrální banky, mají více respondentů v prodlení než v Nizozemsku, kde existují i pozitivní registry klientských informací,“ dodal Čermák.

SOLUS
  • V Registru fyzických osob SOLUS bylo ke konci června 2017 zapsáno 640 tisíc osob s celkovými závazky po splatnosti ve výši 50 miliard korun.
  • Do činnosti sdružení je zapojeno 55 členských společností, které poskytují služby v oblasti bankovních úvěrů a stavebního spoření (13 společností), nebankovních půjček (25), telekomunikačních služeb (11), distribuce energií (4), P2P půjček (2) a v oblasti obchodu (2).
Anketa
Máte problémy se splácením svých závazků?
Ano
5.8 %
Někdy
9.8 %
Ne
84.4 %
Celkem hlasovalo 482 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků