Hlavní obsah
Dražších bytů se v Česku v posledních letech postavilo poměrně hodně, mnoho z nich však stále není obsazeno. Foto: Profimedia.cz

Banky v Česku financují hlavně výstavbu kanceláří a nákupních center

Banky v Česku financují hlavně výstavbu kanceláří a nákupních center, teprve za nimi jsou investice do bytů a domů. Ještě méně pak banky v ČR podporují průmyslové či logistické projekty. Obecně jsou bankovní investice do realitních projektů ve střední a východní Evropě nejnižší za posledních sedm let, vyplývá z aktuální studie poradenské společnosti KPMG.

Dražších bytů se v Česku v posledních letech postavilo poměrně hodně, mnoho z nich však stále není obsazeno. Foto: Profimedia.cz
Banky v Česku financují hlavně výstavbu kanceláří a nákupních center

Za prvních šest měsíců letošního roku dosáhly investice bank do realitních projektů ve střední a východní Evropě pouze 2,1 miliardy eur (zhruba 53 miliard korun), meziročně tak klesly o šedesát procent. Podle KPMG to může signalizovat propad ekonomik v regionu v příštích měsících.

Oproti roku 2011 jsou banky ve financování nových realitních projektů opatrnější, konstatuje zpráva. Bankéři dávají přednost spíše dokončeným projektům, které generují stabilní příjem peněz.

„Tyto nemovitosti již existují a generují příjem odvoditelný z minulosti, jejich rizika jsou tak menší než u výstavby nových projektů,“ komentuje vývoj Pavel Kliment ze společnosti  KPMG Česká republika.

Nejnižší důvěru bank mají při přetrvávající ekonomické nejistotě realitní trhy v Pobaltí, naopak nejvyšší je již třetím rokem v České republice a Polsku. Letos k nim přibylo také Bulharsko. Vyhlídky pro nadcházejících osmnáct měsíců ale nejsou podle studie optimistické – většina východoevropských finančních institucí očekává další pokles svého úvěrového portfolia realitních projektů.

Problematických úvěrů je v ČR 16 procent

Podmínky pro poskytnutí nových úvěrů zůstávají podle KPMG poměrně přísné a nedošlo u nich ve srovnání s loňskem k podstatným změnám. Požadovaný poměr vloženého vlastního kapitálu se u realitních projektů v Česku pohybuje na úrovni 30 až 35 procent hodnoty nemovitosti.

Z předchozích krizových let bankám v úvěrovém portfoliu stále zůstávají problematické úvěry, které poskytly právě na realitní projekty. Nadpoloviční podíl takových úvěrů mají banky ve Slovinsku (60 procent) a Rumunsku (56 procent). Naopak nejméně jich odhadují v Polsku a ČR, kde tvoří jen 14, resp. 16 procent celkového úvěrového portfolia.

„V oblasti financování nemovitostí je vyšší opatrnost bank patrná v celém regionu. Na druhé straně však průzkum potvrdil, že nemovitostní projekt se specifickým účelem, polohou nebo nájemníky má nadále šanci získat dostatečné financování,“ dodal Kliment.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků