Hlavní obsah

Pracovní morálku zaměstnanců si kontroluje každá druhá firma

Právo, Jakub Svoboda

Pracovní nasazení a morálku svých zaměstnanců se snaží v Česku monitorovat zhruba každá druhá firma. Za největší problém zaměstnavatelé považují, že řada pracovníků si vyřizuje své soukromé věci v pracovní době nebo že brouzdají po internetu na služebním počítači.

Foto: ČTK/AFP

Ilustrační snímek

Článek

Z průzkumu ČSOB pro Právo také vyplynulo, že častěji ke kontrolám přistupují firmy s větším počtem zaměstnanců.

Využívání pracovní doby k vyřizování soukromých věcí označila za problém třetina podnikatelů a zástupců firem. Celkem 28 procentům podnikatelů vadí zneužívání výpočetní techniky ke stahování nejrůznějšího softwaru, filmů nebo hudby, 22 procentům dotázaných se pak příčí, že zaměstnanci zneužívají pro vlastní účely firemní vozy.

Firmy chtějí stále vyšší výkony, ale uvědomují si, že své požadavky nemohou přehánět
Petr Manda, ČSOB

Každá pátá malá nebo střední firma má také zkušenost s vyřizováním si soukromých hovorů přes firemní telefony nebo zneužívání tiskáren.

Pořád v práci, ale neefektivně

„Podnikatelé a firmy chtějí po svých zaměstnancích stále vyšší výkony, zároveň si ale v době, kdy je hlad po kvalitní pracovní síle, uvědomují, že své požadavky nemohou přehánět,“ sdělil Právu výkonný ředitel útvaru Firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda.

„Sice si své zaměstnance hlídají především prostřednictvím docházky a softwarových programů, zároveň jsou dnes mnohem aktivnější, i co se týče aktivní personalistiky a různých benefitů,“ uvedl Manda. Jak dodal, zkušenosti firem ukazují, že čeští zaměstnanci sice tráví v práci hodně času, ne všechen ale využijí efektivně.

Podle průzkumu firmy TruconneXion Češi loni v práci denně prolelkovali či promrhali mimopracovními aktivitami v průměru 58 minut, o šest minut více než v předchozím roce.

Chytré mobily rozmělní rytmus

Za dvanáctiprocentním nárůstem času vynaloženého na soukromé aktivity je podle odborníků postupující rozvolňování tradičního rytmu pracovního dne a zejména chytré mobily, přes které lidé nejčastěji surfují na internetu.

„Chytré mobilní telefony a tablety ve firmách na rozdíl od stolních počítačů a notebooků doposud nepodléhají takové míře kontroly monitorovacích programů, takže se na nich zaměstnanci cítí bezpečněji,“ konstatoval ČTK Martin Hnízdil z TruconneXion.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám