V menší míře hrají roli také obavy z rozvodu. Proti ostatním krizím se na něj ale české rodiny neumějí připravit. To jsou hlavní poznatky z pravidelného průzkumu Nadace Kooperativa, který se tentokrát zaměřil na krizové situace v českých rodinách.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

O střechu nad hlavou se bojí 55 procent rodin s dětmi, o zaměstnání 78 procent domácností. „Proti generaci svých rodičů vyrůstajících za jiného režimu jsou dnes téměř všechny mladé rodiny kvůli vlastnímu bydlení zadlužené. Je to úplně nová situace, kterou ze svého dětství neznají,“ upozorňuje socioložka Jiřina Šiklová.

K selhání dětí už někdy došlo

Ztráta zaměstnání může podle ní znamenat ztrátu bydlení, a tedy i sociálního postavení „Jde o jakousi ztrátu jistot, která je pro dnešní dobu signifikantní,“ dodává Šiklová.
Z možného neúspěchu svých dětí má strach 53 procent českých rodičů. Výsledky průzkumu napovídají, že jejich obavy můžou být oprávněné. Čtyřicet čtyři procent respondentů totiž uvedlo, že kvůli selhání potomka již v minulosti muselo změnit své životní plány.

„Osm z deseti rodičů věří, že klíčem k úspěchu je vzdělání, přibližně 70 procent se pak snaží vést své děti k osobní píli,“ říká analytik pojišťovny Kooperativa Petr Hartoš.

Rozvod straší jen třetinu rodičů

Oproti výše uvedeným krizím se v Česku rozvodu obává pouze 35 procent rodičů. Ti, kteří mají strach, však většinou paradoxně nepočítají s tím, že by k němu mohlo dojít. Devadesát procent z nich se na partnerský rozkol nijak nepřipravuje.

Přehnaná víra ve vlastní vztah přitom podle Hartoše představuje pro řadu lidí riziko. Míra rozvodovosti v ČR se podle něj dlouhodobě pohybuje mezi 45 a 50 procenty.