Než se pro jednu z variant rozhodnete, je dobré se v klidu zamyslet a zvážit jak jejich plusy a minusy, tak své priority a finanční možnosti.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Pro mladého člověka je vhodnější pronájem

Pokud se mladý člověk touží osamostatnit a nezdědil byt po babičce nebo mu ho třeba rodiče na prahu dospělosti sami nekoupili, bude pro něj zpočátku vhodnější si byt pronajmout. Především se naučí žít sám, případně s partnerem, a hospodařit s financemi.

Zadlužit se hypotékou je vhodné až po několika letech, kdy už budete mít víceméně stálý příjem, eventuálně dostatečnou finanční rezervu a srovnané priority. Proto banky s žádostí o hypotéku často navštěvují mladé páry kolem třiceti let, které už mají jasno, kde chtějí žít, mají stabilní práci se stálými příjmy a případně i našetřenou finanční rezervu.

Neradi se stěhujete? Investujte do vlastního

Dalším důležitým aspektem, který má vliv na rozhodování o životě v pronájmu či ve vlastním, je ochota uvázat se na jedno místo. Pokud se rozhodnete si na koupi bytu či domu vzít hypoteční úvěr či si s jeho pomocí dům postavit, počítejte s tím, že zůstanete na jednom místě dlouhé desítky let.

Byt nebo dům zatížený hypotékou můžete sice prodat, ale bude vás to stát zbytečné starosti navíc a také můžete dost výrazně prodělat. Především tehdy, budete-li se nemovitosti „zbavovat” ještě před vypršením fixace.

Máte-li ale „toulavé boty” a na jednom místě dlouho nevydržíte, případně vás vaše zaměstnání nutí stěhovat se z místa na místo, volte raději bydlení v pronajatém bytě.

Máte dostatečné příjmy na splátky i další náklady?

Zvítězí-li touha žít ve vlastním a přijde na řadu hledání „nejlepší” hypotéky, je čas spočítat si, jak vysokou hypotéku si můžete dovolit. Pokryjí vaše příjmy všechny náklady? Nejde jen o splátky hypotéky, ale i o náklady na energie, vodu, služby a další pravidelné výdaje. Počítejte i s pojistným za pojištění nemovitosti a domácnosti, případně i za pojištění schopnosti splácet.

Sice nebudete platit nájem, ale v případě koupě bytu vás čekají pravidelné příspěvky do takzvaného fondu oprav, ze kterého se hradí údržba domu. Podle dostupných údajů se výše příspěvku pohybuje kolem 20 až 40 korun za metr čtvereční. Člověka žijícího v pronájmu se tento náklad netýká, výdaje za větší opravy a rekonstrukce v bytě musí zaplatit majitel bytu.

Úspory sníží úrokovou sazbu

Než zažádáte o hypotéku, naspořte si dostatečnou částku. Máte pak šanci získat výhodnější úrokovou sazbu. Našetřete alespoň 20 procent z hodnoty nemovitosti. Banky sice stále poskytují takzvané stoprocentní hypotéky, ale nedají je jen tak někomu. Žadatel musí prokázat vysoké příjmy a splnit přísná kritéria.

A navíc úrokové sazby stoprocentních hypoték se mnohdy pohybují i o dva procentní body výše než u 70–85procentních hypoték.

Čtěte také: Hypotéka bez vlastních úspor? Jde to, ale přísněji a dráž

Ponechte si dostatečnou rezervu

Měsíční splátky hypotéky zatíží rodinný rozpočet na mnoho let. Abyste se vyhnuli problémům, ponechte si dostatečnou finanční rezervu – nejlépe ve výši tří až šesti měsíčních příjmů – na nečekané výdaje. Nikdy si nenastavujte splátky takzvaně na doraz.

Během splácení můžete dlouhodobě onemocnět, přijít o práci a rezerva se vám pak bude hodit. Nespoléhejte se jen na pojištění schopnosti splácet, pojišťovna sice za vás po určitou dobu (zhruba rok) bude splátky hradit, ale nejdříve musíte splnit předem dané podmínky. Musíte být v pracovní neschopnosti či evidováni na úřadu práce alespoň 40 až 60 dní.

Čtěte také: Splátky si můžete pojistit. Pojišťovny za vás ale zaplatí jen několik z nich

Dostatečná finanční rezerva se vám bude hodit i tehdy, když vám na konci fixace banka nabídne vyšší úrokovou sazbu, než jste měli doposud. Zákonitě to znamená i vyšší měsíční splátku. Pochopitelně můžete hypotéku refinancovat a přejít k jiné bance, ale ani tam vám nezaručí, že se dostanete na sazbu, kterou jste měli dříve.

Plusy a minusy nájemního bydlení
+ Jste flexibilní – jakmile vám byt přestane vyhovovat, můžete jej kdykoliv opustit a pronajmout si jiný.
+ Pokud se zhorší vaše finanční situace, můžete si pronajatý byt vyměnit za menší a levnější.
+ Nemusíte se znepokojovat, pokud bude potřeba v bytě provést nějaké opravy a rekonstrukce. Zařídit je, a především zaplatit musí majitel nemovitosti.
- V případě, že máte pronájem na dobu určitou a majitel vám neprodlouží smlouvu, musíte se postarat o nové bydlení.
- Pronájem může být nevýhodný i tehdy, pokud vám majitel zvýší nájem nad vaše možnosti.
Plusy a minusy vlastního bydlení
+ Byt nebo dům je váš, investujete tedy do svého.
+ O svém majetku rozhodujete sami, nemovitost můžete zhodnocovat, upravovat, rekonstruovat podle svých představ.
+ Zaplacené úroky si můžete odečíst z daňového základu.
- Hypotéka váš rodinný rozpočet zatíží i na desítky let.